Suarezov eurogol je Urugvaj čekao 40 godina!

Već u osmoj minuti Luis Suarez je doveo u vodstvo Urugvajce, koji su se nakon toga neobjašnjivo povukli. Pritisak Južne Koreje urodio je plodom u 68. minuti nakon gola Chung Younga.

26.6.2010.
20:19

Nelson Mandela Bay. Port Elizabeth stadion. Sudac: Wolfgang Stark (Njemačka). Strijelci: 1:0 - Suarez (8), 1:1 - Chung Yong (68), 2:1 - Suarez (80).

URUGVAJ: Muslera - M.Pereira, Lugano, Godin (od 46. Victorino), Fucile - Arevalo Rios, Perez, A. Pereira (od 74. Lodeiro) - Cavani, Forlan, Suarez (od 84. Fernandez).

JUŽNA KOREJA: Sung Ryong - Cha Du Ri, Yong Hyung, Jung Soo, Young Pyo - Sung Yueng (od 85. Ki Hun), Jung Woo - Jae Sung (od 61. Dong Gook), Ji Sung, Shung Yong - Young Pyo. Na krilima sjajnog napadačkog dvojca Diego Forlan - Luis Suarez dvostruki svjetski prvaci Urugvajci su se nakon četiri desetljeća plasirali među osam najboljih reprezentacija SP-a.

Već u drugoj minuti susreta osmine finala Južna Koreja je zaprijetila preko Park Ji Sunga, no u posljednji čas je opasnost otklonila urugvajska obrana, dok je Chu Young tri minute kasnije iz slobodnog udarca pogodio stativu.

No već u osmoj minuti Urugvaj je poveo. Nakon dugačke akcije Urugvajaca u peterac Južne Koreje ubacio je Forlan, a vratar Sung Ryong je neobjašnjivo pustio loptu prema drugoj stativi. Tamo su Korejanci zaboravili na Suareza, koji je samo natrčao i iskoristio nevjerojatan poklon protivnika.

Južna Koreja je ponovno zaprijetila u 30. minuti kada je Jung Woo pucao preko gola, dok je dvije minute kasnije, iz još opasnije situacije, Chu Young gađao pokraj stative.

Do kraja prvog poluvremena Urugvaj nije povećao svoju prednost isključivo zbog loših odluka njemačke sudačke trojke. Prvo je Suarez u 27. minuti neopravdano zaustavljen u situaciji kada je sam krenuo prema suparničkim vratima zbog signaliziranog zaleđa, a u 44. minuti Lee Jung-Soo je rukom zaustavio Maxija Pereiru u svom kaznenom prostoru, ali Stark nije pokazao na bijelu točku.

S druge strane, Korejci su prijetili samo udarcima iz daljine, ali niti jedan njihov pokušaj nije bio precizan.

Južnokorejska reprezentacija je odlučnije krenula u nastavak, a odličan prodor i ubacivanje Young Pyoa u peterac u 50. minuti u posljednji čas je izbacila urugvajska obrana.

Samo minutu kasnije nova opasnost pred vratima vratara Muslera. Nakon jednog zračnog duela, lopta se odbila na nogu Chu Younga koji je pucao preko grede, dok je u 58. Park Ji Sung pucao glavom, a urugvajski golman obranio njegov udarac.

Ipak, južnokorejski pritisak urodio je plodom u 68. minuti kada su vratar Muslera i Lugano loše reagirali na centaršut, a Chung Yong je glavom pogodio za 1:1.

Utakmicu je na kraju odlučio sjajni Luis Suarez koji je u 80. minuti fenomenalno pogodio suprotni kut i Urugvaju nakon 40 godina osigurao nastup u četvrtini finala.

Posljednju prigodu za izjednačenje Južna Koreja imala je u 87. minuti, ali Lee Dong-Gook je loše zahvatio loptu kada se našao sam na 10 metara od gola te je Muslera uspio neutralizirati njegov šut.

"Bila je to teška utakmica za nas i cijeli urugvajski narod. Nas Urugvajaca je svega tri milijuna, a 40 godina smo čekali na ovaj trenutak. Moja momčad je bila disciplinirana i strpljiva, a imali smo i Suareza koji je postigao nevjerojatan pogodak. Korejcima svaka čast, iznenadili su nas i izmorili u drugom poluvremenu te pokazali da nisu slučajno u osmini finala", izjavio je urugvajski izbornik Oscar Tabarez, a njegov kolega s protivničke klupe dodao:

"Izgubili smo, a ja nemam ništa za prigovoriti svojim igračima, a zahvalio bi i navijačima koji su nas bodrili do kraja. Urugvaj je sretno došao do drugog pogotka, zaslužili smo barem neodlučeno. Možda nam je nedostajalo više inteligencije jer smo nakon postignutoga pogotka morali držati loptu. Iako smo ispali, zadovoljan sam napretkom. Južna Koreja će u budućnosti biti još bolja, a na ovom prvenstvu smo dosta napredovali i sada smo ravnopravni i s najboljima. Očekujem da većina mojih igrača zaigra u europskim ligama nakon SP-a", vjeruje Huh Jung-Moo.

Urugvaj će u četvrtfinalu igrati protiv Gane koja je s 2:1 svladala SAD.

Udarci: 14 - 15 Udarci izvan okvira: 6 - 10 Udarci u okvir: 8 - 5 Korneri: 3 - 3 Zaleđa: 1 - 0 Prekršaji: 12 - 12 Žuti kartoni: 0 - 3 Crveni kartoni: 1 - 0 Posjed lopte: 46 posto - 54 posto