Dvoboj koji je odlučivao o sudbini Srbije prelomilo je isključenje Miroslava Klosea u 36. minuti. Odmah u sljedećoj akciji Jovanović je postigao pobjednički gol.

18.6.2010.
17:29

Nelson Mandela Bay. Port Elizabeth stadion. Sudac: Alberto Undiano (Španjolska). Strijelac: 0:1 - Jovanović (38).

NJEMAČKA: Neuer - Lahm, Friedrich, Mertesacker, Badstuder - Khedira, Schweinsteiger - Müller, Özil, Podolski - Klose.

SRBIJA: Stojković - Ivanović, Vidić, Subotić, Kolarov - Jovanović, Stanković, Kuzmanović, Ninković, Krasić - Žigić.Srbija se porazom u 1. kolu SP-a protiv Gane našla u situaciji da se mora vaditi protiv moćnog Elfa, no reprezentativci Radomira Antića su uspjeli u svojoj misiji te su se nakon minimalne pobjede u izuzetno uzbudljivoj i neizvjesnoj utakmici vratili u život.

Dvoboj na Port Elizabeth stadionu otvorio je Kuzmanović u drugoj minuti udarcem izvan okvira gola, dok su minutu kasnije Nijemci pokušali uzvratiti preko Khedira koji je pucao daleko od vrata.

arti-201006180396006Odličnu akciju Elfa u sedmoj minuti je snažnim udarcem u reklame iza gola okrunio Podolski, dok su Srbi odgovorili u 11. kombinacijom Krasića i Ninkovića, koji je iz prve puknuo preko gola.

Susret se u tim trenucima zaoštrio pa je španjolski sudac Undiano žute kartone dijelio redom Kloseu (12), Ivanoviću (18), Kolarovu (19), Khediri (22) i Lahmu (32), dok je njemački napadač Klose u 37. s leđa udario Stankovića i opravdano zaradio isključenje.

arti-201006170828006Odmah nakon toga Srbija je iskoristila prednost igrača više. S desne strane je ubacio Krasić, Žigić glavom spustio na Jovanovića, koji je potpuno neometan zabio loptu pored vratara Neuera u njemačku mrežu!

U sudačkoj nadoknadi su Nijemci skoro izjednačili nakon prave opsade srpskog gola. Prvo je Khedira pogodio gredu, a u nastavku akcije je Müller pokušao zabiti škaricama, no ni njegov udarac nije našao put do mreže.

Nijemci su u nastavku nastavili napadati s desetoricom, dok su Srbi svoju priliku čekali iz kontranapada, a u 53. minuti je bijeg Schweinsteigera u zadnji trenutak spasio Vidić.

arti-201006130113006Minutu kasnije je isti njemački igrač opasno odapeo, no vratar Stojković je uspio ukrotiti njegov udarac. Odličnu šansu nije iskoristio niti Podolski u 57. minuti nakon što se našao oči u oči sa Stojkovićem, dok je dvije minute kasnije pucao pokraj gola.

Vidić je u 59. minuti ponovio Kuzmanovićevu pogrešku iz prvog susreta protiv Gane i neobjašnjivo igrao rukom u svojem šesnaestercu, a sudac je pokazao na bijelu točku i braniču pokazao žuti karton. Ipak, vratar Stojković je ispao heroj u dvoboju s izvođačem najstrože kazne Podolskim te je obranio njegov udarac i spriječio izjednačenje Nijemaca.

arti-201006130254006Nijemci su nastavili napadati, a Srbi su u 66. minuti imali novu veliku šansu kada je stativu pogodio Jovanović. Novi zicer Srbija je imala u 74. minuti kada je Krasić ubacio centaršut, a Žigić loptu glavom pogodio gornju stranu grede.

Njemački izbornik Löw je u 77. minuti sve karte bacio na napad i u igru uveo Marija Gomeza umjesto Badstubera, no nije se uspio izvući od poraza.

Elf je i dalje vodeći u svojoj skupini D s tri boda, koliko imaju druga Gana i treća Srbija, dok je Australija bez bodova. Drugo kolo skupine će u subotu zatvoriti Klokani susretom protiv Gane.