Dinamo šutnuo careve Belgije!

Nada nikad ne umire! Dinamo je u Bruxellesu pobijedio Anderlecht 1:0 i odradio prvi dio nemoguće misije prolaza u drugi krug Europske lige. Junak zaslužene pobjede zove se - Miro Slepička!

3.12.2009.
1:03

Bruxelles. Stadion Constant Vanden Stock. Gledatelja: 15.000. Sudac: Douglas McDonald (Škotska). Pomoćnici: William Conquer i Graham Chambers (oba Škotska).

Strijelac: 0:1 - Slepička (58).

ANDERLECHT: Proto - Gillet, Juhász, Deschacht (od 85. Kouyate), Mazuch - Biglia, Boussoufa, Legear (od 68. Suarez), Van Damme, Sare (od 72. De Sutter) - Lukaku.

DINAMO: Butina - Etto, Kovač, Lovren, Ibanez - Tomečak, Badelj, Vrdoljak, Sammir (od 82. Barbarić) - Mandžukić, Slepička (od 66. Papadopoulos).Dinamo je opet u igri! Nakon što je u Bruxellesu s 1:0 poharana trenutno najjača momčad Belgije, modri san o europskom proljeću živi kao nikad prije. Ono što nisu odradili u zagrebačkoj utakmici, kad je Anderlechet presretno slavio 2:0, dinamovci su napravili u uzvratnom okršaju predzadnjeg i za njih sudbonosnog kola Europske lige.

Dinamo već mjesecima igra toplo-hladno, ali u Bruxelles nisu došli miševi, kao u dva posljednja kola HNL-a, već lavovi hrvatskog nogometa.

Prvu veliku priliku imali su, doduše, Belgijanci, već u trećoj minuti. Gillet se prošetao kroz obranu hrvatskog prvaka i krenuo sam prema Butini, koji je odlično obranio njegov udarac i izbio loptu u korner.

Iako je Dinamo u tim minutama djelovao snažnije, Anderlechet je do poluvremena imao još jednu sjajnu priliku. Snažni napadač Lukaku bio je u stopostotnoj prilici, no pred noge mu se bacio Butina i obranio - glavom.

Treneri na poluvremenu nisu ništa mijenjali, a Mamićevi plaćenici su još jače zagrizli i tražili gol.

A onda je stigla možda sudbonosna 58. minuta. Bila je to sjajna akcija. Sammir je dugom loptu pronašao Tomečaka, koji je iz prve ubacio za natrčalog Slepičku. Češki napadač je ostao sam i glavom zakucao loptu u mrežu Anderlechta.

Prvoplasirana momčad Belgije se pokušala vratiti u igru, ali nije mogla. Najbliže poravnanju bili su u 76. minuti kad je Suarez po desnoj strani pokušao ubaciti, lopta se odbila od bloka, preskočila Butinu, srećom i Lukakua, a pred praznom mrežom ju je izbio Etto.

Domaći ovog puta nisu imali sreće kao u Zagrebu. Dinamo je na kraju imao dvije velike prilike, ali se nije usrećio drugim golom, iako bi on značio možda sve u priči o europskom proljeću.

I nije da nije bilo šansi. U sudačkoj nadoknadi je prvo Badelj išao sam prema vrataru Protu, ali je s vrha šesnaesterca pucao točno u domaćeg golmana. Još veću priliku promašio je Vrdoljak u posljednjim sekundama i tako možda zapečatio Dinamovu sudbinu u Europskoj ligi.

Naime, u posljednjem kolu A skupine 17. prosinca igraju Ajax i Anderlecht u Amsterdamu, a Dinamo i Temišvar u Zagrebu. U slučaju da modri pobijede Rumunje, Ajax za modro proljeće mora dobiti Belgijance.

Ako bude neriješeno, odlučivat će gol-razlika međusobnih ogleda Dinama i Anderlechta. U tom slučaju - prolazi Anderlecht.

SKUPINA A:

Temišvar - Ajax 1:2 (Goga 2 / Suarez 8, Pantelić 46) Anderlecht - DINAMO 0:1 (Slepička 57)

TABLICA: Ajax 5 3 2 0 7 3 11 Anderlecht 5 2 2 1 6 3 8 DINAMO Z. 5 2 0 3 5 6 6 Temišvar 5 0 2 3 2 8 2