Hrvatski sabor započeo je danas izvanrednu sjednicu, na kojoj je trebao biti izmijenjen Ustav, no predsjednik Sabora Josip Leko je skinuo tu točku s dnevnog reda. Podsjetimo, HDSSB je jučer povukao svoju podršku izmjenama Ustava, tražeći da se odlučivanje odgodi za siječanj, a bez njihovih ruku vladajući neće imati 101 glas potreban za izmjenu Ustava.
HDZ je odmah reagirao na uklanjanje rasprave o Ustavu s dnevnog reda.
"Nemate pravo micati točke dnevnog reda. Vi to ne možete jer znate kakvi su uvjeti. Niste trebali ni sazivat izvanrednu sjednicu jer smo ove ostale zakone mogli odradit u redovnoj sjednici, u petak ili subotu ili nakon stanke, dragom Bogu svejedno. Vijeće za financijsku stabilnost se moglo raspravit bilo kad! Ovo je smokvin list jer se zna da je izvanredna sjednica sazvana zbog promjena Ustava, a sad ste to skinuli s dnevnog reda. Kad smo u sedmom mjesecu trebali odrađivati puno važnije teme, niste sazvali izvanrednu sjednicu", kazao je Ivan Šuker.
HDZ je zatražio stanku.
Nakon stanke HDZ-ovac Davorin Mlakar se ponovno
pobunio protiv izvanredne sjednice na kojoj se neće raspravljati
o izmjenama Ustava.
"U zahtjevu za izvanrednom sjednicom nema odgovarajućeg pravnog
obrazloženja, a vi ste je ipak sazvali i na kraju taj glavni
razlog skinuli s dnevnog reda. Ilegalno je sazvana izvanredna
sjednica. Bilo bi barem korektno da je zahtjev obrazložen. Pitamo
se kakvog smisla ima sazivsnje ove sjednice i kamo to vodi.
Poslovničke uvjete za sazivanjem izvanredne sjednice ovi
preostali zakoni ne zadovoljavaju. Ni jednog realnog razloga za
zasjedanjem nije bilo", istaknuo je Mlakar.
"Žao mi je da se zahtjev temeljio na prepisivanju onoga što je
radio HDZ dok je bio na vlasti, ali činjenica je kako je standard
koji postoji za sazivanje sjednice površan", priznao je
Leko.
"Vi ne znate ni prepisati ono što je radio HDZ! Sljedeći put bar
dobro prepisite", uzvratio je Mlakar.
No, unatoč HDZ-ovu protivljenu, zastupnici vladajuće koalicije dignuli su ruke za hitnost te da Sabor, ipak, na izvanrednoj sjednici raspravi paket u kojem su, primjerice, zakoni o kreditnim institucijama, Vijeću za financijsku stabilnost itd.
"O promjenama Ustava i zakonu o uskrati isplate božićnica i regresa Sabor će odlučivati na sjednici u siječnju", najavio je predsjednik Sabora Josip Leko.
Zastupnici bi danas trebali raspravljati i o paketu financijskih zakona, među kojima je i zakon o kreditnim institucijama. Njime je je predviđeno da teret sanacije banaka ubuduće nose vlasnici i vjerovnici, ako to ne uspije, sanacija se prebacuje na zajedničke rezervne fondove, a tek na kraju na državu, odnosno porezne obveznike.
Pred zastupnicima su i zakoni o tržištu kapitala, o osnivanju fiskalnog povjerenstva te o vijeću za financijsku sigurnost