Takozvani višak topline koji ispuštaju zgrade, automobili i drugi izvori u velikim gradovima na sjevernoj hemisferi može uzrokovati topliju zimu u sjevernoj Aziji i sjevernim dijelovima Sjeverne Amerike, pokazalo je izvješće koje je objavio časopis Nature Climate Change.
To se razlikuje od dosadašnjega mišljenja da zgrade, ceste i pločnici u gradovima zadržavaju dnevnu toplinu i čine urbana područja toplijima od okolnih sela.
Umjesto toga, pišu znanstvenici, višak topline nastao izgaranjem fosilnih goriva, kako se čini, mijenja modele cirkuliranja zraka te dospijeva u zračne i oceanske struje.
Osim toga, izgaranjem fosilnih goriva u atmosferu odlazi ugljični dioksid što pridonosi globalnom zatopljavanju.
Autor studije Aixue Hu iz Nacionalnog centra za atmosferska istraživanja u Coloradu tvrdi da višak topline koji stvara takvo izgaranje u gradovima može promijeniti atmosferu i podignuti ili sniziti temperaturu na mnogo udaljenijem području.
Studija je pokazala da se neke udaljene lokacije zbog toga zagrijavaju za čak za 1 Celzijev stupanj. Ali neki dijelovi Europe donekle se ohlade, posebno u jesen, zbog načina na koji ispuštena gradska toplina mijenja atmosferske struje.
Utjecaj na globalnu prosječnu temperaturu je zanemariv jer ukupna suvišna toplina čini trećinu od jedan posto od ukupne količine topline koju nose zračne ili oceanske struje.
No ta suvišna toplina iz gradova i način na koji se ona kreće može pomoći da se objasni zašto su neka mjesta toplija u zimi nego što to predviđaju kompjutorski modeli, napisali su znanstvenici i predložili da se ti modeli prilagode tako da uključuju i te podatke.