BBC je u četvrtak objavio uznemirujuće snimke novog stravičnog napada na civile u Siriji.
Napad se dogodio u gradu Aleppu, a snimka prikazuje desetke odraslih i djece s teškim opeklinama po tijelu.
Pretpostavlja se da su napadnuti napalm bombama ili termitnim bombama koje su bačene na dječje igralište pored škole. Poginulo je deset ljudi, uglavnom djece, a ranjeno je 50, također većinom djece.
U napadu kemijskim oružjem ubijeno 1.489 osoba
Sjedinjene Države čvrsto vjeruju da je sirijski režim počinio kemijski napad, rekao je državni tajnik John Kerry u petak i obećao da SAD neće ponoviti iskustvo iračkog rata ako odluči vojno kazniti sirijski režim, kako bi i drugim državama pokazao da "zločin protiv čovječnosti" ne može ostati nekažnjen.
"Čvrsto smo uvjereni da je sirijski režim odgovoran za napad kemijskim oružjem koji je ubio 1.429 osoba, među kojima 426-ero djece blizu Damaska 21. kolovoza", rekao je Kerry novinarima u Washingtonu.
Kerry se poziva na američko obavještajno izvješće i na "višestruke izvore" prema kojima je vlada predsjednika Bašara al-Asada uporabila neurotoksični plin u tom napadu i kaže da je "iznimno mala vjerojatnost" da su ga upotrijebili pobunjenici.
SAD treba izvesti "ciljanu" akciju "bez vojnika na tlu", a za tu moguću vojnu akciju računa na saveznike, Francusku, Arapsku ligu i Australiju, rekao je državni tajnik.
"Nećemo ponoviti iskustvo iz Iraka i Afganistana niti će to biti intervencija kao u Libiji kada je koalicija pomogla svrgnuti diktatora Moamera Gadafija", rekao je Kerry.
Vojni napad na sirijski režim trebao bi očitati lekciju ne samo službenom Damasku već i drugim zemljama poručiti da je nedopušteno rabiti zabranjeno oružje.
Vojna operacija trebala bi biti i poruka Iranu i šijitskom pokretu Hezbolahu koji su saveznici al-Asada. Zapadne zemlje godinama optužuju Iran da pod krinkom civilnog nuklearnog programa razvija nuklearnog oružje, što Iran niječe.