UVODIMO EURO: /

Stručnjakinja za Net.hr odgovorila na pitanje koje sve najviše zanima: Hoće li sve postati skuplje?

Image

O najavljenom uvođenju eura razgovarali smo s Tanjom Broz s Ekonomskog instituta Zagreb

3.6.2018.
21:20
VOYO logo

Premijer Andrej Plenković prošlog je mjeseca objavio kako je Hrvatska spremna započeti uvođenje eura. Vladajući su tako najavili kako bi valutu trebalo promijeniti u idućih pet do sedam godina. U nedavnom izvješću Europske komisije stoji kako Hrvatska ispunjava sve kriterije za ulazak u eurozonu osim jednog - sudjelovanje u Europskom tečajnom mehanizmu (ERM II), svojevrsnoj čekaonici, najmanje dvije godine.

Hrvatski je monetarni sustav već sada visoko euroiziran, pa se tu ne predviđaju neki veći šokovi. No, većinu građana najviše zanima ipak nešto prozaičnije pitanje - hoće li cijene, nakon uvođenja eura, porasti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
KUNA SVE JAČA, EURO PADA: /

Prvi put od kolovoza prošle godine tečaj eura 'zaronio' ispod 7,4 kune

Image
KUNA SVE JAČA, EURO PADA: /

Prvi put od kolovoza prošle godine tečaj eura 'zaronio' ispod 7,4 kune

Hoće li trgovci povećati cijene nakon uvođenja eura?

Odgovor na to i još neka ključna pitanja vezana uz euro Net.hr je potražio kod više znanstvene suradnice na Ekonomskom institutu Zagreb, Tanje Broz. Moguće je da će cijene nakon uvođenja eura porasti jer će pojedini trgovci pokušati iskoristiti priliku i povećati cijene, kaže naša sugovornica. Smatra, međutim, kako to neće biti prevladavajući slučaj ako se javnost dobro informira.

"Naime, države koje su već uvele euro, svjesne mogućeg rasta cijena pri konverziji, provodile su široke informacijske kampanje, a u prijelaznom razdoblju cijene su isticane u obje valute. Institucije u Hrvatskoj, u prvom redu HNB, bi trebale detaljno proučiti ovakve programe te ih prilagoditi i implementirati na našem tržištu na vrijeme", kaže Broz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Je li, dakle, u Hrvatskoj ekonomski opravdano uvesti euro? S obzirom na karakteristike našeg gospodarstva, jest, smatra naša sugovornica. "Uz relativnu usklađenost poslovnih ciklusa važno je naglasiti i to da je Hrvatska mala ekonomija s relativno fiksnim tečajem. Ako to sve sagledamo zajedno, smatram da bilo bi ekonomski opravdano uvesti euro. Ipak, bitno je naglasiti kako ekonomski učinci uvođenja eura očekivano neće biti isti za sve građane i poduzeća. Općenito će tvrtke koje posluju na međunarodnom tržištu osjetiti olakšanje poslovanja, dok će se primjerice mjenjačnicama obim poslova znatno smanjiti", kaže.

Koristi od uvođenja eura stići će i prije samog uvođenja

Na koristi uvođenja eura, zapravo, nećemo morati čekati do samog kraja - uvođenje nove valute je proces te će se većina koristi realizirati putem, a onda će preuzimanje eura i formalno obilježiti naš ulazak u euro područje. "Drugim riječima, očekivane učinke ne treba samo vezati uz određeni datum, već uz sam proces konvergencije, iako će neki učinci poput ukidanja troškova konverzije uslijediti nakon formalnog ulaska.

Generalno govoreći, proces pristupanja euro području trebao bi rezultirati jačim gospodarstvom koje će biti više integrirano s drugim članicama euro područja (uz veću međusobnu trgovinu i investicije) te će imati niže kamatne stope, između ostalog zbog izostanka valutnog rizika", kaže Broz.

Odluka nije samo na nama

Uz to, napominje, uvođenjem eura Hrvatska bi postala članica kluba visoko razvijenih država te bi pritom morala preuzeti još više norme upravljanja državom odnosno povećati kvalitetu institucija kroz programe zajedničkog nadzora nad gospodarstvom koje provode države članice euro područja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na uvođenje eura ne može se gledati samo kao na odluku Hrvatske, kaže naša sugovornica. Naime, osim ispunjenja formalnih, takozvanih Mastriških kriterija za ulazak u euro zonu, nužna je i podrška drugih država članica, S obzirom na recentnu krizu, vjerojatno je kako će ta podrška uslijediti tek kad Hrvatska sebi i drugima uspije pokazati da je stvorila gospodarstvo otporno na šokove te sposobno prilagodbi novonastalim uvjetima, priča Broz.

"Nažalost, to u ovom trenutku nije tako, ali je za očekivati da će cijeli proces približavanja euro području tome pridonijeti, jednako kao što je ulazak u EU pridonio usklađivanju poslovnih ciklusa i rastu izvoza", zaključuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo