Europska komisija je za sedam zemalja članica koje imaju zakonsku obvezu uvođenja eura objavila izvješće u kojem stoji da Hrvatska ispunjava sve kriterije za ulazak u eurozonu, osim jednog - sudjelovanje u Europskom tečajnom mehanizmu (ERM II).
Sve su članice, osim Velike Britanije i Danske, obavezne uvesti euro. Hrvatska je s Bugarskom, Češkom, Mađarskom, Poljskom, Rumunjskom i Švedskom u skupini sedam zemalja koje pokriva izvješće.
Hrvatska u društvu s Bugarskom
Hrvatska i Bugarska jedine su koje ne ispunjavaju gore navedeni kriterij, koji inače služi kao svojevrsna čekaonica za ulazak u eurozonu. U mehanizmu je potrebno provesti najmanje dvije godine.
Hrvatska, Bugarska, Češka, Mađarska i Švedska ispunjavaju kriterij dugoročnih kamatnih stopa, a Hrvatska, Bugarska, Poljska i Švedska kriterij stabilnosti cijena. To su tzv. konvergencijski kriteriji koji se još nazivaju Maastrichski kriteriji.
Komisija također razmatra i zakonodavnu usklađenost s Ekonomskom i monetarnom unijom, no od ovih sedam zemalja jedino je Hrvatska potpuno zakonodavno usklađena.
Kako bi procijenila održivost konvergencije, Komisija je analizirala i druge čimbenike koje prema Ugovoru Europske unije treba uzeti u obzir.
'Nečlanice eurozone općenito su dobro ekonomski i financijski integrirane u EU. Ipak, neke od njih još uvijek imaju makroekonomske slabosti i suočene s izazovom koji se odnosi na poslovno okruženje i institucionalni okvir koji mogu predstavljati rizik za održivost konvergencijskog procesa', navodi EK.
Da bi od eura bilo koristi, treba ispuniti i realno ekonomske kriterije
Osim nominalnih kriterija, važno je ispuniti i realno ekonomske kriterije da bi se od eura imalo koristi, objasnio je povjerenik Moscovici.
'Nijedna od sedam zemalja trenutačno ne ispunjava sve pravne kriterije za ulazak u eurozonu. Istodobno, jedna od ključnih lekcija u protekla dva desetljeća jest da je za prosperitet unutar eurozone stvarna ekonomska konvergencija jednako važna kao i nominalna konvergencija. Zato je važno da zemlje koje žele uvesti euro vrijedno rade na povećanju produktivnosti, investicija, poboljšanju situacije s zaposlenošću i na rješavanju pitanja nejednakost', izjavio je povjerenik Moscovici, prenosi N1.