Da je prije dva mjeseca postojao Pravilnik o kućnom pritvoru, sudac istrage možda je tu mjeru mogao odrediti i gradonačelniku Zagreba Milanu Bandiću, osumnjičenom u aferi Agram, kako ne bi mogao utjecati na svjedoke.
No, Bandić je na slobodu izašao uz rekordnu jamčevinu od čak 15 milijuna kuna u gotovini.
Pravni stručnjaci upozoravaju da kućni pritvor postoji u zakonu od 1997. godine, no bez pravilnika suci su jedino mogli puniti ionako pretrpane zatvore.
''Specifikum tog je instituta što se on određuje protiv trudnica, osoba s tjelesnim nedostacima, osobama koje su starije od 70 godina ili kad sud procjeni da je to optimalno s obzirom na okolnosti'', kaže sudac Vrhovnog suda Ranko Marijan.
Odvjetnici podržavaju uvođenje kućnog pritvora.
''Istražni zatvor u domu može vrlo, vrlo uspješno zamijeniti istražni zatvor u ustanovi, a pri tome rađa određenim pozitivnim učincima koje zatvor u ustanovi nema po prirodi stvari. Ja mislim da će se nešto rasporediti na jamstva, istražni zatvor u domu'', tvrdi kazneni odvjetnik Veljko Miljević.
Kućni pritvor će, umjesto probacijske službe, nadzirati civilni policajci iz postaje u blizini. O nadzoru bi trebali voditi i dnevnik.
''To znači snimanje ulaza, kontroliranje tko ulazi i izlazi, jesu li to osobe s kojima je pritvoreniku kontakt ograničen ili zabranjen'', objasnio je Miljević.
''On mora imati nadzor bila to elektronska narukvica ili nešto drugo, ali postoje mehanizmi i utvrdit će se što je optimalno'', kaže Marijan.
Premda elektronsku narukvicu već godinama uspješno koriste brojne zemlje u susjedstvu, u Hrvatskoj se od toga odustalo. U Ministarstvu pravosuđa kažu kako je takva mjera za nas još uvijek - preskupa.