Reformu javne uprave aktualna Vlada ostavlja nekoj drugoj. Za gorući problem, a to je rješavanje viška zaposlenih, ministarstvo uprave u prijedlogu nove strategije razvoja dalo je rok od čak šest godina.
''Ja bih rekao da svaka da svaka pojedinačna navedena mjera, koja će se rješavati u ovoj strategiji, ima svoj proces, način na koji bi se trebalo to riješiti'', izjavio je Boris Milošević, pomoćnik ministra uprave.
Koliko je ljudi viška u sektoru od njih 200 tisuća - ministarstvo ne zna ili zasad skriva.
Te zaposlenike će izbrojati pa onda zbrinuti ili pokušati prekvalificirati tek do kraja 2020. Do sredine 2015. preko interneta bi tvrtke trebale moći platiti porez, a građanima vaditi e-osobne iskaznice. O rezanju masovnog sustava općina i županija - nema ni riječi. Teška pitanja dočekat će dakle iduću postavu Banskih dvora - možda i današnju oporbu.
''Svi vrući krumpiri su već prebačeni nama, tako da se ova vlada nije pozabavila ni jednim vrućim krumpirom ni kestenom, samo putuju, pričaju, i obećavaju, a ništa nisu napravili, evidentno je da iza njih ne ostaje ništa osim spaljene zemlje. Mi smo rekli da broj županija sigurno nećemo smanjivat, ali ćemo racionalizirat njihov rad'', oštar je bio Tomislav Karamarko.
Predsjednik države kaže da problem teritorijalnog ustroja stranke očito ne mogu riješiti. Zato će tvrdi, predložiti izmjenu Ustava kojom bi se provela radikalna decentralizacija.
''Mislim da se Hrvatska mora regionalizirati, ja sam to nekako definirao kao sažimanje županija u od pet do osam, ne bih sad ulazio u konkretan broj regija'', rekao je predsjednik IvoJosipović.
Strategija razvoja javne uprave u budućnosti predviđa i i nagrađivanje vrijednih službenika. Ništa što sindikat već nije čuo, što je potvrdio njihov predsjednik Siniša Kuhar.
''Ova strategija je skup pozitivnih misli posutih stranačkim vilinskim prahom kojim aktualna vlast propisuje zadaće sebi, ali više svojim političkim protivnicima u idućem šestogodišnjem razdoblju'', tvrdi Kuhar.
Ministar financija najavljuje da će biti i rezanja plaća, a uz to će i dio od 6.000 računovođa koji rade za državu – prepustiti tržištu.
''Vrlo bitno je reći da mi tu moramo biti učinkoviti, a da će biti određenih otpušanja i racionalizacije, to sigurno'', najavio je Boris Lalovac.
Javna rasprava o strategiji traje do kraja mjeseca. Ministarstvo uprave poziva sve da se o njoj izjasne.