Kad su Hitlerove trupe okupirale Poljsku, počeo se Ťpunom paromť odvijati jedan od najužasnijih događaja u povijesti čovječanstva: genocidno istrebljenje Židova iz svih zemalja pod njemačkom okupacijom. Od šest milijuna Židova ubijenih u jednom od najčudovišnijih zločina u ljudskoj povijesti, skoro polovica je pobijena u logorima smrti lociranim u Poljskoj. I pored užasnih uvjeta okupacije, postojali su hrabri ljudi koji su pokušali vijest o stravičnim događanjima prenijeti na zapad. Najistaknutiji među njima bio je jučer preminuli Jan Karski.
Prije rata radio je u poljskoj diplomatskoj službi. Nakon nacističke okupacije Poljske priključio se Domovinskoj vojsci, pokretu otpora koji je djelovao u okupiranoj zemlji. Na jednoj od svojih prvih misija bio je uhvaćen i mučen od strane Gestapoa. Nakon što ga je Domovinska vojska izvukla iz zatvora, nastavio je s ilegalnim radom prenoseći poruke do vlade u izbjeglištvu u Londonu. Veoma inteligentan i vrstan poznavalac stranih jezika, često se na svojim misijama prerušavao u njemačkog časnika. Kretao se napornim planinskim putevima kroz Tatre između Poljske i Čehoslovačke. Imao je još jedan dragocjen talent: fotografsko pamćenje. Dvaput je kriomice ušao u varšavski geto 1942., a uspjeli su ga prokrijumčariti i u jedan koncentracijski logor.
Činjenice i dokumente o onom što je vidio prenio je na zapad, gdje su njegovi podaci u početku naišli na zapanjenost i nevjericu. Ipak, snimke i druge dokumente nitko nije mogao osporiti i svijet je za užasnu istinu doznao zahvaljujući Janu Karskom. Dobitnik Nobelove nagrade Elie Wiesel ovako ga je opisao: ŤKarski, hrabar čovjek? Bolje je reći: Karski, pošten čovjek.ť Nakon rata se odbio vratiti u Poljsku koja je pala pod Staljinov režim, i do mirovine je predavao političku znanost na sveučilištu u Georgetownu. Za zasluge u spašavanju Židova, država Izrael dodijelila mu je titulu Pravednika među narodima.