zaboravite na radnička prava /

Ugovor na određeno vrijeme postaje 'vječan'?

U rješenjima koje je predložilo Ministarstvo rada i mirovinskog sustava posebno je problematična nova regulacija ugovora na određeno vrijeme. Naime, iz prijedloga izmjene članka kojim se i dalje naglašava iznimnost sklapanja ugovora na određeno vrijeme, iako se razlozi za njegovo sklapanje više ne navode, proizlazi da bi takav ugovor u budućnosti mogao trajati 'do vječnosti'.

28.1.2013.
11:10
VOYO logo

Ugovori o radu na određeno vrijeme, definicija plaće, kao i izmjene propisa kad je riječ o pravu na razmjerno korištenje godišnjeg odmora te prekovremeni rad, možda neće biti predmet aktualnog usuglašavanja Zakona o radu (ZOR) iako se i ta područja nalaze u prijedlogu izmjena postojećeg zakonodavstva, prenosi Novi list.

Naime, i sindikati i poslodavci dio tih pitanja žele ostaviti za drugu sveobuhvatniju fazu izmjena radnog zakonodavstva kada će se na stolu naći sva interesna pitanja.

U rješenjima koje je predložilo Ministarstvo rada i mirovinskog sustava posebno je problematična nova regulacija ugovora na određeno vrijeme. Naime, iz prijedloga izmjene članka kojim se i dalje naglašava iznimnost sklapanja ugovora na određeno vrijeme, iako se razlozi za njegovo sklapanje više ne navode, proizlazi da bi takav ugovor u budućnosti mogao trajati 'do vječnosti'. Prema predloženom rješenju poslodavac s istim radnikom može sklopiti 'dva ili više uzastopnih ugovora na određeno vrijeme samo ako za to postoji objektivan razlog kojeg je poslodavac prilikom sklapanja ugovora o radu dužan pismenim putem obrazložiti radniku'.

Ukupno trajanje dva ili više uzastopnih ugovora ne može biti neprekinuto duže od tri godine.
Važeće rješenje, pak, govori o jednom ili više uzastopnih ugovora o radu. I to je, iako je riječ o rješenju koje sindikatima nikada nije 'leglo', puno povoljnije od novog prijedloga.

Što je s prvim ugovorom na određeno vrijeme koji će poslodavac sklopiti s radnikom?

Njega u novom zakonskom rješenju uopće nema, iz čega proizlazi da ga poslodavac s radnikom može sklopiti na nekoliko mjeseci, godinu, tri, 10 ili više. Rad na određeno vrijeme poslodavcima je jeftiniji, primjerice, radniku ne trebaju isplatiti otpremninu. Za samog radnika to je nesigurniji oblik rada, a takav se radnik teško može zadužiti za kupnju stana, objašnjava Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo