Učenica iz Beograda na ivici samoubistva zbog maltretiranja na Facebook-u

Vršnjačko nasilje iz stvarnog prešlo u virtuelni prostor društvenih mreža

6.3.2013.
10:31
VOYO logo

Nije htela da ide u školu, da jede, ni da spava. Plakala je po ceo dan. Posle pet dana objasnila mi je da joj školski drugovi ostavljaju poruke na Fejsbuku: ‘Debela, ne zaslužuješ da živiš’, ‘Vepre, polomićemo te’, ‘Bolje ne dolazi u školu, krmačo’ ”, kaže Beograđanka B. T, majka devetogodišnje devojčice, žrtve nasilja preko Interneta.

Majka je ispisala ćerku iz škole i prijavila policiji. Do danas nije dobila odgovor. - Ćerka mi je u jednom trenutku rekla: “Mama, ja ću se ubiti, ne mogu ovako da živim.” Sledila sam se. Policija ništa nije uradila, nisu otkrili ko šalje pretnje, niti sa kog servera se šalju takve poruke - nastavlja ispovest B. T, majka maltretirane devojčice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nebezbedni Internet

Ovakav vid nasilja je sve popularniji i među osnovcima. Prijave policiji, pogotovo u manjim gradovima, završe se najčešće na konstataciji da su to dečje šale, ili obećanjem “javićemo se kada saznamo odakle stižu poruke”.

Nebojša Vasiljević, pomoćnik ministra telekomunikacija, kaže za Blic da su opasnosti i neprilike koje dete može da doživi na internetu slične onima u svakodnevnom životu. - Dešava se i da neko preuzme kontrolu nad nekim nalogom, promeni šifru i šalje uvredljive poruke. Gotovo svakodnevno šaljemo prijave MUP-u, ali ne znamo šta je po tim prijavama urađeno - kaže Vasiljević. On takođe dodaje da je zbog ovog problema nedavno pokrenut projekat “Centar za bezbedni internet” kako bi se sprečile zlopotrebe dece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz realnosti nasilje se prenosi na društvene mreže

Psiholog Nikolina Ljepava, član Udruženja “Roditelj”, objašnjava da nasilje uglavnom sprovodi osoba iz socijalnog okruženja žrtve, koja ili žrtvu lično poznaje ili to radi na nečiji nagovor.

Vršnjačko nasilje sve je prisutnije, a u ismevanju dosta "pomažu" društvene mreže. Jedan od poslednjih primera je kada je učenica osmog razreda u Valjevu doživela šok od koga joj je srce stalo zbog ismevanja školskih drugova. Devojčica je vraćena u život na klinici u Beogradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedavno je pisano i o kraljevačkim "Tračarama" koje preko Facebook-a šalju glasine o seksualnim aktivnostima tinejdžera.

Podaci Ministarstva rada i socijalne politike i Ministarstva telekomunikacija kažu da je 28% učenika u Srbiji uključeno u nasilan odnos, bilo kao žrtva ili nasilnik, 64 procenata đaka izjavilo je da je barem jednom u poslednja tri meseca lično doživelo nasilje, a čak 73 odsto učenika srednjih i osnovnih škola ima nalog na Facebook-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
ZA ELISU
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo