U užičkoj vodi mnogo više bakterija

Situacija je gora nego što je bilo poznato

4.1.2014.
14:15
VOYO logo

U uzorcima užičke vode koja je juče dostavljena na analizu u "Batut" ustanovljeno je drastično povećanje ćelija cijanobakterija, piše "Blic", a prenos "B92".

Tretman hlor dioksidom ne da nije smanjio prisustvo cijanobakterija, već je drastično uvećao njeno prisustvo u užičkoj vodovodnoj mreži usled prisustva toskične alge Plnathotrix rubescens pokazali su rezultati istraživanja Instituta "Milan Jovanović Batut“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Juče ujutro u "Batut“ iz Užica su otpremljena dva uzorka vode, a jutros su ovoj ustanovi dostavljeni rezultati analize.

Prema njima, u litru vode, prečišćene, dezinfikovane i oplemenjene hlor dioksidom je 22.000 ćelija bakterija. Poređenja radi, u uzorku od 20. decembra, u litru vode bilo je "svega“ 1.000 ćelija cijanobakterija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Ovo se može smatrati nagomilavanjem cijanobakterija u vodovodnoj mreži, trebaće dosta vremena da bi se mreža isprala -, objasnila je dr Biljana Mijović, direktorica ZZJZ.

"Batut“ je ispitao i uzorak direktno iz fabrike vode. Analize su ovde pokazale da je u litru prisutno 7.700 ćelija cijanobakterija, a u uzorku od pre 15 dana bilo ih je 10.000.

- Bez sanacije i dezinfekcije jezera Vrutci nećemo doći do krajnjeg cilja, a to je voda bezbedna za građane -, rekla je dr Mijović.

Odgovora na pitanje kada će Užičani moći da piju vodu sa svojih slavina i dalje nema, makar ni okvirnog datuma kada bi se to moglo dogoditi. Preporuka o nekorišćenju vode za piće i kuvanje i dalje je na snazi, a na sve to jutros je saopšteno da se riba se jezera Vrutci ne sme koristiti u ljudskoj ishrani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ZZJZ i dalje, pozivajući se na standarde Svetske zdravstvene organizacije, tvrdi da se voda zaražena cijanobakterijama može koristiti za ličnu higijenu.

- Moguće je da se javi svrabež na koži, ali kratkotrajan, koji ne ostavlja posledice -, rekla je direktorica ZZJZ.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od prethodnog ispitivanja vode, čiji su rezultati saopšteni tek sedam dana od uzorkovanja, voda čiji su rezultati predstavljeni danas uzeta je u četvrtak u 18 sati, dakle posle dan i po. Ovo je u ZZJZ objašnjeno činjenicom "da su ovoga puta analizirana samo dva uzorka, a 20. decembra mnogo više“, te je trebalo mnogo manje vremena.

"Vlada i nadležna ministarstva da se uključe"

Vlada Srbije i nadležna ministarstva treba hitno da se uključe u rešavnje problema sa vodom u Užicu jer taj grad ne može sam da reši problem, zaključeno je na sastanku vladajuće koalicije u Užicu na kome je sa predstavnicima relevantnih institucija razmotrena situacija sa vodosnabdevanjem .

- Jezero Vrutci sa čije se akumulacije sa vodom snabdeva 60 hiljada Užičana, duže vreme neće biti u funkciji. Zbog toga je neophodno obezbediti alternativno rešenje vodosnabdevanja Užica, a potom započeti sanaciju jezera i brane Vrutci -, zaključili su predstavnici vladajuće koalicije posle današnjeg sastanka.

Prema njihovim rečima, konstatovano je da je ljudski faktor najveći krivac za novonastalu situaciju sa vodom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Pozivamo sve istražne organe da odmah započnu istragu i utvrde krivicu onih koji su doveli do pojave cijanobakterije u pijaćoj vodi. Odgovornost tražimo za sve, bez obzira na kom nivou ta odgovornost postoji -, poručuju iz vladajuće koalicije.

Naglašeno je i da brana Vrutci od 2009. godine funkcioniše bez izdate dozvole, što znači da od tada po zakonu više nije za upotrebu zbog dotrajalosti akumulacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O svim problemima koji su otvoreni pojavom algi u vodi za piće obavešten je javni tužilac u Užicu i niko ko je kriv neće biti oslobođen odgovornosti, poručuju iz vladajuće koalicije koju čine SNS, SPS, DSS, Nova Srbija, URS, Jedinstvena Srbija i PUPS.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo