U Sydneyju završene 11.Paralimpijske igre

Igre su zatvorene najelitnijom atletskom disciplinom, maratonom, u kojem su Puljani Mirjana Ružnjak i Gracijano Turčinović osvojili sedmo i 42.mjesto.

30.10.2000.
2:05

Posljednjeg dana atletskih natjecanja oborena su četiri rekorda, uglavnom u bacačkim disciplinama. Maratonci u kolicima Mirjana Ružnjak i Gracijano Turčinović odvozili su uspješno vrlo naporna 42 kilometra, istom stazom kojom su maraton trčali i olimpijci. Ružnjakova je u ženskoj konkurenciji utrku završila za dva sata, trinaest minuta i 24 sekunde kao sedma, dok je Turčinoviću vrijeme od dva sata, pet minuta i 55 sekundi bilo dovoljno za 42. mjesto. U finalu skoka u dalj hrvatska predstavnica Marija Iveković u konkurenciji slabovidnih atletičarki skokom od četiri metra i 75 centimetara osvojila je sedmo mjesto.

Pobjednici nogometnog paralimpijskog turnira su Rusi, koji su finalu svladali Ukrajinu s 3:2. U golbalu, igri s loptom za slijepe i slabovidne osobe, najbolje su u ženskoj konkurenciji bile Kanađanke, dok su od muških reprezentacija najuvjerljiviji bili Danci. Ragbi u kolicima, koji je u Sydneyju prvi put igran u službenoj konkurenciji, pokazao se, baš kao i košarka u kolicima, iznimno zanimljivim gledateljima. U uzbudljivom finalnom susretu ragbijaši SAD-a svladali su domaćine, Australce, s rezultatom 32:31. Njihova zlatna medalja bila je posljednja od ukupno 551 koliko ih je
podijeljeno u jedanaest natjecateljskih dana. U Sydneyu je oboreno 347 svjetskih i 262 paralimpijskih rekorda.

Domaćini Igara postavili su nove standarde u organizaciji, gledanosti i medijskoj pokrivenosti. Igre je u televizijskim prijenosima pratilo preko sto zemalja svijeta, njihovo pokrivanje preko Interneta bio je najveći sportski projekt u web-povijesti, a uz rasprodanih sto tisuća mjesta Stadiona Australije za svečanosti otvorenja i zatvaranja, za paralimpijska natjecanja prodano je preko milijun i 200 tisuća ulaznica. Divovski korak u razvoju paralimpijskog sporta napravljen je za vrijeme Igara, potpisivanjem Ugovora o suradnji Međunarodnog olimpijskog odbora i Međunarodnog paralimpijskog saveza (MPS). Na taj su ugovor svoje potpise stavili predsjednik MOO-a Juan Antonio Samaranch i predsjednika MPS-a dr. Robert Steadward. Ugovorom je potvrđena zajednička vizija olimpijskog i paralimpijskog pokreta, koja se kreće prema njihovom što većem
zbližavanju.

Hrvatsku je na Paralimpijskim Igrama predstavljalo petnaest sportaša u pet sportova, atletici, plivanju, stolnom tenisu, streljaštvu i dresuri konja. Svjetski rekord u bacanju diska Jelene Vuković u njezinoj kategoriji oštećenja, četvrto mjesto u momčadskoj te jedno četvrtfinale i dva nastupa u osmini finala u pojedinačnoj konkurenciji stolnotenisača, tri finala uz osobne rekorde plivača Mihovila Španje i osobni rekordi atletičarke u kolicima Mirjane Ružnjak te jahača Borisa Zrmanjca, rezultatski su vrhunci hrvatskog