U svim gradovima u Bosni i Hercegovini u kojima je u petak izbilo nasilje u večernjim satima je bilo razmjerno mirno a policija je razbijala posljednje skupine nasilnih prosvjednika protiv teškog gospodarskog i socijalnog stanja koji su tijekom dana palili i uništavali zgrade lokalnih i državnih tijela vlasti.
Na njihovoj se meti našlo i sjedište Predsjedništva BiH u Sarajevu koje su pokušali zapaliti a zgrada nije izgorjela samo zato što je na kraju reagirala interventna policija MUP-a Federacije BiH koja je rastjerala nasilnike i osigurala prolaz gasiteljima.
Predsjedništvo BiH u takvim je uvjetima ipak održalo izvanrednu sjednicu no ona je bila telefonska jer članovi državnog vrha nisu mogli ući u svoje urede.
Kako je priopćeno, Predsjedništvo BiH iskazalo je razumijevanje za ogorčenost građana teškom socijalnom situacijom a pozvalo ih je da se suzdrže od nasilja.
"Predsjedništvo BiH osuđuje huliganske ispade i daje podršku snagama reda na uspostavi javnog reda i mira", stoji u prioćenju uz zamolbu građanima da osobnim primjerom pomognu stabiliziranje stanja.
Komentirajući ovakve neodređene zaključke član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović pojasnio je kako državni vrh u ovakvim okolnostima i nema puno ovlasti pa može tek pozvati Vijeće ministara BiH i vlade dva entiteta da odlučnije provode reforme i rade na stabiliziranju stanja.
Izetbegović je ipak izrazio ogorčenje paljenjem zgrada uključujući tu i uništavanje zgrade Predsjedništva BiH u kojoj je smješten i državni arhiv i u kojemu je od požara uništena arhivska građa neprocjenjive vrijednosti, uključujući onu iz Austro-ugarskog razdoblja.
"To je nedopustiva stvar i moramo se tome suprotstaviti u danima koji slijede", izjavio je Izetbegović.
Sarajevske ulice u večernjim satima u petak izgledale su sablasno a najgore je izgledalo središte grada.
Zapaljena vozila, kamenje, polomljeni betonski blokovi i uništene prodavaonice vidljivi su na svakom koraku.
Radnici gradske čistoće pokušavali su ukloniti razbacane ostatke koji su tijekom dana služili kao oružje nasilnim prosvjednicima.
Sjedište vlade Sarajevske županije istodobno su lizali plameni jezici koji su zahvatili krovište koje su gasitelji pokušavali spasiti.
Takve scene mogle su se zadnji puta vidjeti u ratnim danima od 1992. do 1995. no ni tada tako vidljivih ožiljaka nije bilo na zgradama Predsjedništva BiH i sadašnje županijske vlade.
Slični prizori bili su vidljivi i na ulicama Tuzle, Zenice i Bihaća te Mostara.
No jedina sličnost okupljanja u tim gradovima bilo je razuzdano nasilje koje ih je pratilo.
Niti u jednom gradu nitko nije iznio artikulirane zahtjeve niti je tražio nešto više od ostavki ili puštanja na slobodu sudionika nereda koji su izbili u srijedu i četvrtak, stiče se u prvim osvrtima lokalnih medija koji nasilne prosvjednike gotovo redom kvalificiraju kao huligane.
Prosvjedi su započeli u srijedu u Tuzli zbog teškog gospodarskog i socijalnog stanja stvorenog zatvaranjem mnogih tvrtki da bi se potom proširili na druge gradove u Federaciji BiH i prerasli u nasilne nemire.
Novi prosvjedi za subotu nisu najavljeni no policija je najavila kako će ostati u pripravnosti i reagirati u slučaju potrebe.