Ovi prvašići dobro znaju da se prije jela ruke moraju prati, a nema sumnje ni za higijenu zuba. Ipak, svaki peti školarac zube ne pere, a svaki treći ima karijes. Ovakvu sliku trebao bi promijeniti zdravstveni odgoj, gdje bi se djecu učilo i kako prati zube. Ali deset dana od početka nastave od ove prakse još nema ništa.
"Škola za to nema uvjete. Za jednu higijensku pohranu svih tih četkica za zube i ostalog pribora. Bojim se da bi to moglo imati čak i jedan suprotan efekt", kaže Višnja Reljić, ravnateljica OŠ Ivana Gundulića iz Zagreba.
Oni malo stariji bave se ozbiljnijim temama, ali što sve zdravstveni odgoj obuhvaća učiteljici LeliZadražil, inače autorici udžbenika iz biologije, i dalje je nepoznanica. "Mi to imamo u redovnom gradivu i mislim da smo tu stručni i možemo to djeci prenijeti. Što će trebati drugim kolegama na satu razredne zajednice to nama nikome nije točno jasno", rekla je Zadražil.
A do petka škole moraju imati gotove kurikulume. "Donijet ćemo naprosto jednu općenitu odluku da će se ove godine taj program provoditi ali bez nekih detalja", rekla je Reljić.
U Agenciji za odgoj i obrazovanje umiruju i obećavaju da će do kraja mjeseca škole dobiti kurikulume iz zdravstvenog odgoja. "Ovaj dodatni dio koji će biti u okviru sata razredne zajednice će se u školama obrađivati nakon 1. listopada do 12 sati", rekao je Vinko Filipović iz Agencije za odgoj i obrazovanje.
Zbog edukacija u 12 odabranih škola kasni i građanski odgoj. Učenici srednje škole u Obrovcu ovaj će predmet slušati tek od idućeg tjedna. No, umjesto tema o korupciji i demokraciji, ovdje će se više slušati o ekologiji.
Na praksu iz zdravstvenog i građanskog odgoja učenici će očito morati pričekati, jer unatoč velikim najavama i s teorijom se dosta kasni.