Svakodnevno gledanje televizije ili igranje kompjuterskih igrica ne nanosi štetu društvenom razvoju dece, saopštili su britanski stručnjaci.
Medicinski istraživački savet (MRC) koji je ispitao više od 11.000 dece školskog uzrasta kaže da je pogrešno povezivati loše ponašanje sa gledanjem TV-a, navodi BBC.
Istraživači su utvrdili manju korelaciju, ali smatraju da na ponašanje dece mnogo veći uticaj vrše njihovi roditelji.
Uprkos ovakvom zaključku, stručnjaci su preporučili da se deci ograniči vreme koje provode ispred televizijskih ekrana, jer zbog toga imaju manje vremena za igru sa drugarima ili rad na domaćim zadacima.
Ipak, na kašičicu
Naučnici su zaključili da gledanje televizije u ranoj dobi može da dovede do poremećaja pažnje u sedmoj godini života.
- Nismo pronašli vezu između gledanja televizije i većine društvenih ili problema sa ponašanjem. Postoji samo manji uticaj na probleme poput svađa i maltretiranja - izjavila je dr Alison Parkes, vođa istraživanja.
Tokom istraživanja utvrđeno je da skoro dve trećine britanske dece gledaju televiziju između jednog i tri sata na dan, 15 posto provede ispred ekrana više od tri sata, a manje od dva procenta uopšte ne gleda televiziju.
Istraživači su na osnovu izjava majki zaključili da deca koja mnogo gledaju televiziju posle sedme godine postanu nešto sklonija svađama, laganju ili maltretiranju drugih.
Igranje video igrica ne vrši ovakav uticaj na decu, navodi se u studiji.