Ministar obrane Ante Kotromanović izjavio je da će Hrvatska nastaviti obilježavati vojnu operaciju "Oluju" bez obzira na presudu Haaškog suda generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču.
"Slavit ćemo 'Oluju'. Zašto? Jer je to bez ikakve dvojbe bila najvažnija operacija u hrvatskoj povijesti, i slavit ćemo je uvijek časno, važno i pošteno, a za hrvatsku vojsku ćemo uvijek moći reći da je bila pobjednička vojska", kazao je Kotromanović u intervjuu za radio Soundset odgovarajući na novinarsko pitanje hoćemo li i dalje slaviti "Oluju" ako Haaški sud potvrdi osuđujuću prvostupanjsku presudu generalima Gotovini i Markaču.
Pitanje proslave "Oluje" pokrenule su izjave glavnog haaškog tužitelja Sergea Brammertza dane u intervjuu za internetski portal H-Alter u kojem je rekao da je "na odgovornima na državnoj razini da odluče bi li se taj dan i dalje trebao obilježavati na državnoj razini" te da je "neupitno da je tijekom te operacije počinjen određeni broj zločina".
Ministar Kotromanović danas je optužio telekom operatere T-Com i VIPnet da su 15 godina koristili releje Ministarstva obrane, a da nisu platili ni kune za uslugu koja je, prema njegovim procjenama, MORH-u trebala donijeti preko 15 milijuna kuna. "Tome smo sad stali na kraj", kazao je.
Napomenuo je kako je po ulasku u to ministarstvo zatekao niz propusta u ugovorima s telekom operaterima, a osobito ga ljuti ugovor za fiksnu telefoniju koji MORH ima s T-Comom.
"Kad sam ušao u Ministarstvo, zatekao sam niz propusta. Imamo ugovor s T-Comom iz 1999., trošimo 29 milijuna kuna godišnje na čvrste telefone. To je područje koje bi trebalo urediti. Ući ćemo u pregovore s drugim operaterima i tu ćemo u idućem razdoblju smanjiti dosta sredstava koje smo trošili za takve stvari", kazao je, napomenuvši kako je reakcija VIPneta i T-Coma bila izrazito nezadovoljavajuća.
"Jako sam nezadovoljan njihovim odgovorom. Žele platiti jedan dio sredstava, jedan dio je navodno ušao u zastaru, a predlažu daljnje korištenje naših releja za smiješnu cifru. Nitko više nije idiot i postavit ćemo se prema njima kako se Ministarstvo trebalo postaviti i prije - vojnički", kazao je.
Kotromanović je najavio i drastično smanjenje broja ljudi, odnosno administracije u MORH-u. U sljedećih pola godine otići će dvjesto ljudi, a do 2014. još dvjesto, pa će sa sadašnjih 1115 zaposlenika broj spasti na 700. To bi učinilo Ministarstvo bržim i efikasnijim. "Tražim od ljudi da se brinu o državnim sredstvima kao o vlastitim sredstvima", kazao je Kotromanović, koji je najavio i smanjenje broja generala sa sadašnjih 38 na 27.