Milijunaši iz Silicijske doline i New Yorka svoja podzemna skrovišta grade, opremaju ih skupim tehnologijama, a skupljaju i konzerve za slučaj da se moraju negdje sakriti od kataklizme. Izolirani otoci samo su jedan primjer toga. Osim toga, kupuju i velike količine zlata, njihove su podzemne vile opremljene raznim oružjem, ali i sitnicama za zabavu kao što su bazeni i kinodvorane.
Povećavaju šanse za preživljavanje
Čini se da im je cilj povećati svoje šanse za preživljavanje u slučaju neke vrste kaosa. Tako se, primjerice, osnivač Reddita, milijunaš Steve Huffman odlučio na lasersku operaciju trajne korekcije vida za slučaj da nabava naočala ili kontaktnih leća u nekom kaotičnom svijetu postane vrlo teška ili nemoguća.
Veliki posjed na otoku na sjeveroistočnom dijelu Pacifika kupio je bivši Facebookov menadžer Antonio Garcia Martinez, a na njemu je izgradio sklonište s generatorima kako bi mogao proizvoditi vlastitu električnu energiju. Osim solarnim pločama, opremio je svoj posjed i oružjem.
Neki od takvih bogataša uvijek u pripremi imaju motocikle kako bi u prometnoj gužvi koja će tijekom katastrofe zasigurno nastati, bili brži. Tu su spremne i putovnice, torbe s osnovnim potrepštinama i hranom, a neki su se čak odlučili naučiti služiti lukom i strijelom za slučaj da hranu budu morali loviti, piše The New Yorker.
'Projekt za preživljavanje Condo' kompleks je od 15 luksuznih podzemnih etaža u američkoj saveznoj državi Kanzas. Uredio ga je poduzetnik Larry Hall za čak 20 milijuna dolara, a nalazi se u napuštenom skladištu nuklearnih projektila.
Boje se i pobune siromašnih: To bi moglo izazvati kaos
Lokacija bi trebala jamčiti sigurnost u slučaju da se dogodi nuklearna katastrofa. Iako se čini da je cijena previsoka, svih 11 apartmana po milijunskim cijenama je već prodano. Svi su najmodernije opremljeni, a tamo se nalaze i zalihe hrane i goriva za 75 osoba, a sve bi trebalo potrajati pet godina. Iako se apartmani nalaze pod zemljom, projektanti su dodali više svjetla kako stanovnici ne bi postali depresivni, a ugradili su i projekcije na kojima se pojavljuju fotografije omiljenih destinacija ljudi koji su stanove kupili.
Planiranje preživljavanja često je pretraživan pojam i na Facebooku, pa na toj društvenoj mreži već postoje brojne grupe u kojima okupljeni razmjenjuju savjete u slučaju nekakve katastrofe, klimatske promjene ili čak katastrofe izazvane propašću vladavine zakona, piše Slobodna Dalmacija.