POSLJEDNJI KUM /

Zloglasni sicilijanski don ubijao je i djecu, a policiji bježao 30 godina: 'S njim završava romantična era. Mafija danas više nije ista'

Image
Foto: Profimedia

Matteo Messina Denaro bio je notorni ženskar koji se razmetao svojim bogatstvom, ali bit će upamćen po nekim od najgnjusnijih zločina koje je počinila sicilijanska mafija

26.9.2023.
23:40
Profimedia
VOYO logo

Bio je poznat kao "posljednji kum" i hvalio se da je "sam napunio čitavo groblje". Sada je sicilijanski 'kum' don Matteo Messina Denaro dočekao svoj kraj preminuvši u ponedjeljak u 61. godini života. Bio je uhićen u siječnju ove godine nakon što je 30 godina bio u bijegu, a preminuo je od raka u bolnici u L'Aquili, piše The Sun.

Messina Denaro bio je i notorni ženskar koji se razmetao svojim bogatstvom - Porscheima, Rolex satovima, Armanijevim odijelima i Ray-Ban sunčanim naočalama. No, bit će upamćen po nekim od najgnjusnijih zločina koje je počinila sicilijanska mafija. Jedan od tih bio je bombaški napad u terorističkom stilu 1993. godine u kojoj je ubijeno desetero ljudi, uključujući devetogodišnju djevojčicu i njezinu mlađu sestru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NEMILOSRDNI UBOJICA /

Umro je Matteo Messina Denaro: Bio je šef talijanske mafije, a 30 godina proveo je u bijegu. Zvali su ga Diabolik

Image
NEMILOSRDNI UBOJICA /

Umro je Matteo Messina Denaro: Bio je šef talijanske mafije, a 30 godina proveo je u bijegu. Zvali su ga Diabolik

'Njegova smrt stavlja točku na priču o krvi i nasilju'

Poznat kao "Mršavi", ovaj nemilosrdni šef mafije povezuje se s više od 50 ubojstava, uključujući i ubojstvo djeteta koje je bilo oteto, zadavljeno i otopljeno u kiselini. Gradonačelnik L'Aquile, Pierluigi Biondi, izjavio je da Denarova smrt "stavlja točku na priču o nasilju i krvi".

"Bio je to epilog života proživljenog bez grižnje savjesti ili kajanja, bolno poglavlje novije povijesti naše nacije", dodao je gradonačelnik L'Aquile.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegova smrt ujedno bi mogla biti posljednji čavao u lijesu romantizirane slike sicilijanske mafije. Njena moć počela je slabjeti 1990-ih zbog sve odlučnijeg policijskog obračuna s organiziranim kriminalom te vakuuma nastalog u vrhu sicilijanske mafije, djelomično uzrokovanog i time što je Denaro tri desetljeća proveo u bijegu skrivajući se.

Anna Sergi, profesorica kriminologije i organiziranog kriminala na Sveučilištu u Essexu, kaže da Denaro nije bio svemoćna mafijaška figura, capo di tutti capi, kakvu je javnost mogla zamišljati prema Brandovoj ulozi don Corleonea u filmu 'Kum' iz 1972. godine.

"Denaro nije bio pravi šef. Dva desetljeća nije bilo pravog šefa nad svim šefovima", dodaje Sergi.

Doušnikova 12-godišnjeg sina ubio i otopio u kiselini

Ali to ne znači da Denaro nije težio tomu i žudio biti takav 'kum'. Rođen u Trapaniju na Siciliji, bio je sin lokalnog mafijaškog šefa Francesca Messine Denara, poznatog kao Don Ciccio. S 14 godina naučio je rukovati oružjem. Brzo se uspeo u redovima Cose Nostre i s 18 godina počinio prvo ubojstvo nakon čega je postao štićenik Totòa Riine, mafijaškog šefa nad šefovima. U međuvremenu je došao na glas nemilosrdnog ubojice i ženskara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom afere 1991. s austrijskom recepcionarkom koja je radila u hotelu na Siciliji, čuo je njezinog nadređenog, Nicolu Consalesa, kako se žali na "sitne mafijaše" koji se motaju po salonu. Consales je ubrzo nakon toga ubijen u Palermu. Godinu dana kasnije, Denaro je pozvao na sastanak glavnog protivnika svoga šefa Riine te ga ubio pucavši u njega, a njegovu je trudnu partnericu zadavio. Kada je jedan od Denarovih kolega gangstera, Santino Di Matteo, svjedočio o pokušaju ubojstva policajca, Denaro i drugi mafijaški šefovi naredili su otmicu njegova 12-godišnjeg sina Giuseppea. Dječak je bio zatočen dvije godine prije nego što je zadavljen, a njegovo tijelo otopljeno u kiselini.

POGLEDAJTE VIDEO: Od raka debelog crijeva umro šef Cosa Nostre. Tu nije kraj talijanskoj mafiji...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umiješan u ubojstvo suca Giovannija Falconea

Represija policije i tužitelja prema mafiji početkom devedesetih dovele su do toga da Riina objavi rat državi, a Denaro je u tome imao jednu od najkrvavijih uloga. Sudac Giovanni Falcone i tužitelj Paolo Borsellino, uvjerili su bivšeg mafijaša Tommasa Buscettu da svjedoči protiv vođa mafije, što je dovelo do masovnih suđenja u kojima je osuđeno 338 pripadnika mafije.

Osveta je bila brza i krvava. U svibnju 1992. Falcone je ubijen u bombaškom napadu u blizini svoje kuće u Palermu. Borsellino je dva mjeseca kasnije ubijen autobombom ispred stana svoje majke, također u Palermu. Denaro je imao prste u oba ubojstva, a kada je u siječnju 1993. Toto Riina uhićen, Denaro i drugi mafijaški šefovi organizirali su strašne bombaške napade u Firenci, Milanu i Rimu.

Prva eksplozija, u galeriji Uffizi u Firenci u svibnju 1993., ubila je petero ljudi, uključujući devetogodišnju Nadiu i njezinu dvomjesečnu sestru. Dva mjeseca kasnije bomba ispred Galerije suvremene umjetnosti u Milanu ubila je još petero ljudi. U preostalim bombaškim napadima, uključujući dva u Rimu, ranjene su 93 osobe. Denaro je iščezao nakon tih napada, ali je 2002. godine proglašen krivim za ubojstvo i osuđen na doživotni zatvor.

Cosu Nostru preusmjerio u legalne biznise

No, i dalje je bio glavna figura sicilijanske Cose Nostre izmičući neprestano policiji. Jedno vrijeme živio je s majkom, a dvije godine skrivao se u blizini Bagherie s ljubavnicom Marijom Mesi, koju je upoznao na odmoru u Grčkoj. Ona je kasnije osuđena na tri godine zatvora jer mu je pomagala. S ljubavnicom Francescom Alagnaom dobio je kćer, iako je tvrdio da dijete nikada nije upoznao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada su tradicionalne talijanske mafijaške obitelji izgubile kontrolu nad trgovinom drogom, Danero je promijenio poslovni model i počeo ulagati u legitimna poduzeća - od građevinskih tvrtki, tvornica salame i turističkih poduzeća do onih koje su se bavile zelenom energijom. Od njihova je poslovanja zaradio milijune. Također je uložio u lanac supermarketa u vlasništvu Giuseppea Grigolija, koji je imao ekskluzivnu franšizu za trgovačku kuću Spar na zapadu Sicilije. Grigoli je uhićen 2008., a talijanske su vlasti zaplijenile više od 650 milijuna eura imovine. Trag te imovine vodio je sve do Denara, uključujući 12 tvrtki, 220 posjeda uključujući vile i stambene blokove te zemljište površine 60 hektara.

Saznali da je bolestan pa ga ulovili u bolnici

Kako je Denarovo poslovno carstvo raslo, a on ostajao izvan domašaja vlasti, talijanska policija nastavila je stezati obruč. Samo 2011. uhićeno je 140 osumnjičenika povezanih s mafijom. Denaro je napokon bio uhićen nakon što je prisluškivanjem otkriveno da boluje od raka debelog crijeva. Pratili su ga i uhvatili u klinici u Palermu, gdje se liječio pod imenom Andrea Bonafede. Prilikom uhićenja nosio je bundu od ovčje kože, dizajnerski sat Franck Muller i Ray-Ban naočale koje su mu bile zaštitni znak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osma mjeseci nakon tog uhićenja, Denaro je umro, a to vjerojatno znači kraj jedne ere za sicilijansku Cosu Nostru. Upućeni će reći da se pravi kraj Cose Nostre zapravo dogodio u tzv. Drugom mafijaškom ratu, kada su uhićenja Riine i njegova nasljednika Provenzana, omogućila Denaru da preuzme vlast, što je izazvalo unutarnje borbe i raskole dovevši do razbijanja Cosa Nostre na niz manjih regionalnih ogranaka.

"U devedesetima je sicilijanska mafija bila teško pogođena ne samo pritiskom državnih institucija, već i djelovanjem njezinog vlastitog šefa Totò Riine, čija vizija mafije nije baš koristila organizaciji. Bombaški napadi bili su Riinin pokušaj da uzvrati udarac i slomi državnu akciju, ali se to izjalovilo. Sicilijanska mafija izgubila je tada puno svoje moći. Danas više ne dominira trgovinom drogom, a s time su izgubili i mnogo novca", ističe kriminologinja Anna Sergi.

"Još uvijek peru novac na tržištu energije vjetra, na primjer, ili u ugostiteljskom sektoru, ali vojna strana sicilijanske mafije više nije dominantna, jer je gotovo dovela do samouništenja organizacije. Stare obitelji još postoje i imaju određenu moć na teritoriju, ali to je uglavnom lokalna moć", dodala je Sergi.

Image
Foto: Profimedia

Uhićenje Mattea Messine Denara u siječnju ove godine

Pad mafije: Više ni 'reket' ne mogu naplatiti

Starim mafijaškim obiteljima sve je teže 'regrutirati' mlade članove, a i novca nemaju onoliko koliko prije. Francesco Forgione, bivši predsjednik talijanske Komisije za borbu protiv mafije, kaže: "Dok je Denaro sve uložio u velike biznise - vjetroelektrane, hranu i turizam - u četvrtima Palerma vladala je kriza." Dodao je da je prestiž Cose Nostre postao toliko nizak da se "ne usuđuju čak ni tražiti 200 eura za plaćanje tzv. reketa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budući da je policija nadzirala svaki njihov korak, nisu uspjeli okupiti čak ni povjerenstvo, tzv. Kupolu, u kojem se okupljaju vođe svake mafijaške obitelji birajući glavnog 'kuma'. Posljednju takvu Kupolu, održanu 2018., talijanska policija je uspješno zaskočila: istovremeno su svim 'kumovima' isključili mobitele, a 46 ih je uhitila.

'Denaro je posljednji 'kum' čije ime znamo'

Stvarna šteta sicilijanskoj mafiji učinjena je još uhićenjem Denara, smatra Sergi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ono što je mafija stvarno izgubila uhićenjem Mattea Messine Denara je 'mitološki' etos organizacije. Bili su ponosni što im je šef toliko dugo bio u bijegu. On bi mogao biti posljednji Don tako velike slave", dodala je.

Po njezinim riječima, mana Cose Nostre bila je u tome što je uvijek davala veliku moć u ruke jednog čovjeka, osobe protiv koje će se drugi šefovi uvijek lakše okrenuti. Nova struktura mafije u Italiji bit će više nalik federaciji. To više neće biti monolitna organizacija i neće imati jednog, apsolutnog vođu.

"Zato je Denaro posljednji kum čije ime znamo. On je posljednji iz tih 'romantičnih' vremena mafije", kazala je za The Sun Anna Sergi, kriminologinja i stručnjakinja za talijansku mafiju.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo