"U očima talibana, žene nisu živa ljudska bića, već samo nešto mesa i meso koje treba istući", rekla je 33-godišnja Khatera, koju su pobunjenički borci ustrijelili u afganistanskoj provinciji Ghazni prošle godine.
To je samo jedno od strašnih svjedočanstava žena koje se boje za svoj život, nakon što su talibani preuzeli vlast u Afganistanu, prenosi news18.
Khateru su talibani brutalno zlostavljani prošle godine u listopadu, kada je bila u drugom mjesecu trudnoće. Na povratku kući s posla prišla su joj trojica talibanskih boraca koji su prvo provjerili njezinu osobnu iskaznicu, a zatim je više puta ustrijelili. Primila je osam metaka u gornji dio tijela, a noževima su joj probili oči. Hajku na nju napravio je njezin otac koji se borio na strani talibana.
Imala sreću što je preživjela
“Oni (talibani) nas prvo muče (žene), a zatim odbacuju naša tijela kako bi se pokazali kao uzorak kazne. Ponekad s našim tijelom hrane pse. Imala sam sreću što sam to preživjela. Čovjek mora živjeti u Afganistanu pod talibanima da bi mogao zamisliti kakav se pakao dogodio tamošnjim ženama, djeci i manjinama”, rekla je Khatera koja danas živi u Indiji.
“Talibani ne dopuštaju ženama da posjećuju muške liječnike, a istovremeno ne dopuštaju ženama da studiraju i rade. Pa što onda ženi preostaje? Čak i ako mislite da smo samo reprodukcijski strojevi, nema zdravog razuma osim čiste mržnje“, rekla je držeći svoje 2-mjesečno dijete.
“Svijetu je teško zamisliti što smo izgradili u posljednjih 20 godina. Gradili smo snove. Sada su otišli. Za nas je sve gotovo. Žene koje rade s vladom ili policijom lovile su se i prijetile im prije nego su talibani zauzeli zemlju“, kazala je.
Ispričala je da oni tjeraju životinje da se hrane njihovim tijelima.
"Naše žene i mladi su u ovih 20 godina prevalili dug put da bi negdje stigli; pronaći stabilan život, steći odgovarajuće obrazovanje. Žene su popunjavale sveučilišta. Bio je lijep prizor vidjeti djevojčice koje idu u škole. Sve je otišlo u vodu u samo tjedan dana. Čak sam čula od svoje rodbine da su obitelji počele spaljivati obrazovne certifikate djevojčica kako bi ih zaštitile od talibana ”, rekla je Khatera.
Početkom srpnja talibani su izdali naredbu lokalnim vjerskim vođama da im dostave popis djevojaka starijih od 15 godina i udovica mlađih od 45 godina za brak sa svojim borcima u provincijama Badakhshan i Takhar.
Nitko ne vjeruje da će poštivati žene
Talibani su nedavno izjavili da su olabavili svoj stav o pravima žena, ali su nagovijestili svoju namjeru da uskrate obrazovanje djevojčica nakon navršenih 12 godina, zabrane ženama zapošljavanje i vraćanje zakona koji zahtijeva da žene budu u pratnji muškarca. Međutim, također su rekli da skupina "ne želi nasilje".
“Niti jedna osoba koja je preživjela talibane ionako ne bi vjerovala u ovo. Osim toga, Afganistan nije samo Kabul. Ruralni dijelovi bit će uništeni. Ljestvicu 'zulma' (ugnjetavanja) i okrutnosti koja će se spustiti na žene, nikada nećete moći ni zamisliti ”, rekla je Khatera.
“Naše zdravstvo, naši glasovi, naše organizacije više neće postojati jer ženama neće biti dopušteno raditi ili biti izvan svojih domova. Što je s onima koji nemaju muškarca u kući? Tko će ih hraniti? Oni koji su rođeni početkom 2000 -ih čuli su za talibane samo od svojih obitelji. Sada će se opet suočiti s njima. Pakleno je ", rekla je.
Pobjegla u Indiju
Režima se bojala i Nadeem (ime promijenjeno zbog sigurnosti), 26-godišnja bivša novinarka.
Ona je pobjegla s cijelom obitelji u Delhi prije 10 mjeseci jer su osjetili opasnost.
"Radila sam kao novinarka na 1TV kanalu u Kabulu. Život mi je bio ugrožen jer sam radila u medijima. Iako je Kabul bio siguran dok sam bježala, životi medijskih djelatnika bili su ugroženi. Nekada smo dobivali pozive od talibana", kazala je.