'UZNEMIREN SAM REZULTATIMA' /

Zemlja je na rubu katastrofe! Mogla bi se dogoditi 'već 2025.': Objavljeni dokazi koji upućuju na kolaps

Image
Foto: Sime Zelic/Zvonimir Barisin/Borut Zivulovic/PIXSELL

Struje u Atlantskom oceanu mogle bi donijeti toplije temperature u tropske krajeve, pojačavajući vruće valove Europe u nešto daleko gore

26.7.2023.
21:35
Sime Zelic/Zvonimir Barisin/Borut Zivulovic/PIXSELL
VOYO logo

Zemlja je na rubu katastrofe koja bi se mogla dogoditi "već 2025.", s novim dokazima koji podupiru klimatski kolaps ovog desetljeća, piše Daily Star.

Struje u Atlantskom oceanu mogle bi donijeti toplije temperature u tropske krajeve, pojačavajući vruće valove Europe u nešto daleko gore. Te visoke temperature, koje su već izazvale pustoš u Grčkoj u posljednjih nekoliko tjedana, mogle bi se zagrijati još više i ranije nego što su znanstvenici isprva mislili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poremećaj ukupne temperature oceana?

Nova studija provedena na Atlantic Meridional Turning Circulation (AMOC) i objavljena u časopisu Nature Communications pokazala je da toplija strujanja idu prema sjeveru, a voda tone dok se hladi. To bi moglo uzrokovati ponavljajući ciklus u kojem se zagrijana voda hladi, tone i zatim ponovno zagrijava uz gušći i slaniji osjećaj.

Količina vode se također povećava, s grenlandskim ledenim pokrivačem koji se topi u Atlantiku, uzrokujući poremećaj ukupne temperature oceana i promjene u AMOC ciklusu, izvještava Metro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međuvladin britanski panel za klimatske promjene prethodno je predvidio da će AMOC sustav biti poremećen u sljedećem stoljeću, ali nova studija kaže da će se potpuni ili djelomični kolaps sustava "najvjerojatnije" dogoditi mnogo ranije.

Stručnjaci su upozorili da bi do toga moglo doći već 2025.

Image
NAKON NEZAPAMĆENE OLUJE /

DHMZ objavio veliku klimatološku analizu koja ne zvuči dobro: Pogledajte što možemo očekivati u budućnosti

Image
NAKON NEZAPAMĆENE OLUJE /

DHMZ objavio veliku klimatološku analizu koja ne zvuči dobro: Pogledajte što možemo očekivati u budućnosti

Autor uznemiren rezultatima

Znanstvenici vjeruju da bi Ujedinjeno Kraljevstvo bilo jako pogođeno promjenama, s oštrijom potražnjom za slatkom vodom za piće i poljoprivredu. Profesor Sveučilišta u Kopenhagenu Peter Ditlevsen, glavni autor novog izvješća, rekao je da je "prilično uznemiren" rezultatima.

Drugi pak tvrde da test nije bio pouzdan jer se oslanja na metode i modeliranje neizravnih mjera i promjena tijekom prethodnih 70 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali profesor Ditlevsen je uzvratio, rekavši: "Prilično smo sigurni da je poremećaj koji radimo s emisijama stakleničkih plinova najvažniji pojedinačni uzrok."

Profesorica Penny Holliday, voditeljica morske fizike i cirkulacije oceana u Nacionalnom oceanografskom centru u Southamptonu, rekla je da su predviđanja "velikog utjecaja, male vjerojatnosti".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o studiji, rekla je: "Oni opisuju mogućnost kolapsa AMOC-a u roku od nekoliko godina kao 'zabrinjavajuću', a dokaze kao nešto što ne bismo trebali zanemariti. Teško je ne složiti se s tim."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo