ZEMLJA GDJE RATUJU ŽENE: /

'Na prvoj crti bojišta borimo se protiv neprijatelja, ali i za ravnopravnost s muškarcima'

Image
Foto: AFP / screenshot

'Kurdske ratnice imale su velik utjecaj na muški dio kurdskog društva.

29.1.2019.
7:11
AFP / screenshot
VOYO logo

Iako službene brojke nisu poznate, procjenjuje se da su oko 30 do 40 posto pripadnika kurdskih oružanih postrojbi i milicija - žene. Zaintrigirana tim podatkom, berlinska fotografkinja kurdskog porijekla Sonja Hamad odlučila je otići na bojišta u Siriji i Iraku te ih ondje izbiza upoznati i fotografirati.

Još 2011. godine, kada je izbio rat u Siriji, pažnju Sonje Hamad na fotografijama kurdskih žena-ratnica privuklo je još nešto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Te su fotografije bile doista senzacionalne. Žene na njima uvijek su bile prikazane na isti način kao i muškarci - uvijek držeći oružje. Slike nisu ništa govorile o tim ženama kao individuama", kazala je Hamad za CNN prisjećajući se svojih susreta s kurdskim ratnicama koje je upoznala kada je u tri navrata, od ako je u tri navrata, između ožujka 2015. i prosinca 2016. godine, odlazila u irački dio Kurdistana i u regiju Rojava pod kontrolom Kurda u sjevernoj Siriji.

Image
NAJVEĆA SLABOST ISLAMSKE DRŽAVE: /

Evo pred čijim oružjem teroristi panično bježe

Image
NAJVEĆA SLABOST ISLAMSKE DRŽAVE: /

Evo pred čijim oružjem teroristi panično bježe

Tko su žene iza puščanih cijevi?

Sonja Hamad, dijete sirijskih Kurda iz Damaska koji su u Njemačku odselili kada su joj bile tri godine, htjela je izbliza upoznati i fotografirati kurdske djevojke i žene koje stoje iza puščanih cijevi. kasnije objavljen serijal fotografija naslobvila je "Jin - Jiyan - Azadi" što u prijevodu s kurdskog znači "Žene - život - sloboda".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kurdistan ili područje na kojem živi 25-30 milijuna Kurda prostire se na teritorijama Iraka i Sirije, gdje Kurdi imaju svoje poluautonomne oblasti te u Truskoj i Iranu gdje su pod upravom središnje vlasti. U Siriji djeluje vojno krilo tamošnje Stranke Kurdskog demokratskog jedinstva. Ta se oružana formacija zove YPG, a ima i svoju žensku brigadu YPJ. U Turskoj i Iraku postoje pak gerilske ženske postrojbe Kurdistanske radničke stranke (PKK).

Kada ih je Hamad onomad fotografirala i s njima razgovarala, Dijlin sa sjevera Sirije i njezina vršnjakinja Zilan iz iračkog Kurdistana imale su 19 godina. Skupa sa svojim muškim suborcima dotad su se već tri godine borile protiv džihadista i ISIS-a, a gotovo pola tog vremena provele su na prvoj crti bojišta.

Dijlin je bila i ranjena, a usprkos protivljenju svoje obitelji ostala je boriti se. Dijlin i Zilan pričale su o mnogim tinejdžerima i tinejdžerkama koji su im se pridruživali, neki uz podršku svojih roditelja, a drugi nakon što su pobjegli od kuće znajući da ih roditelji ne bi pustili.

Image

Bježe od kuće da se pridruže oružanim jedinicama

U planinama sjevernog Iraka Hamad se susrela s pripadnicama ženske gerilske jedinice YJA Star. Tamo je upoznala još jednu Zilan, 28-godišnju liječnicu koja je nakon šestomjesečne obuke došla na bojište brinuti za ranjene. Pritom je vidjela i stotine mrtvih suboraca. Dvadesetjednogodišnja Diljin kazala je, pak, kako se na bojištu ne bori samo protiv neprijatelja nego i protiv patrijarhata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazala je kako se mnoge kurdske žene udaju vrlo rano i potom moraju tražiti dopuštenje svojih muževa čak i za odlazak u šetnju. Diljin je kazala kako se stoga bori i za jednakost žena i muškaraca te da mnogim djevojkama upravo pridruživanje kurdskoj miliciji predstavlja prvi pravi osjećaj slobode i ravopravnosti.

A 21-godišnja Shirin ispričala je Sonji Hamad kako je jednom bila teško ranjena, ali nije htjela napustiti svoje suborce. Ona želi ostati pripadnica kurdske milicije i po završetku rata, iako su njeni roditelji jako zabrinuti jer im je ona jedino dijete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Kada vide žene u borbi, nauče se poštivati ih'

Hamad je za CNN ispričala kako mnoge žene-borci koje je upoznala izgledaju mnogo starije nego što jesu. "Iskusile su strahovite traume i to je ostavilo tragove na njihovim licima. Mnoge od njih izgledaju mnogo starije do svojih vršnjakinja u Europi jer za sobom već imaju strahovito puno životnog iskustva", kazala je Hamad čije fotografije kurdskih ratnica možete pogledati OVDJE.

Iako se noću razdvajaju u zasebne logore, muškarci i žene iz kurdskih postrojbi zajedno se obučavaju i rame uz rame bore na bojištu. Usto su sljedbenice Abdullaha Öcalana, vođe Kurdistanske radničke stranke (PKK) koji je zatočen u turskom zatvoru. On ističe da je sloboda žena duboko ukorijenjena u program PKK.

"Naša zemlja ne može biti slobodna ako žene u njoj nisu slobodne", poručuje on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kurdske ratnice imale su velik utjecaj na muški dio kurdskog društva. Kada vide žene s oružjem i u borbi, nauče se poštivati ih", ispričala je Sonja Hamad za CNN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo