"Danas smo dogovorili jačanje pomorske nazočnosti NATO-a u Crnom moru uz pojačani sastav, vojne vježbe i skupljanje informacija", rekao je glavni tajnik Jens Stoltenberg nakon sastanka ministara obrane NATO-a u Bruxellesu.
Radi se o posljedici odluka donesenih na zadnjem summitu NATO-a u Varšavi u srpnju 2016. u cilju jačanja vojne nazočnosti Saveza na istoku, od baltičkih zemalja preko Poljske do obala Crnog mora.
Na Crnom moru rotacije brodova će biti češće kao i vježbe koje će se provoditi sa zemljama regije, objasnio je Jens Stoltenberg na konferenciji za novinare.
Turska, Bugarska i Rumunjska su tri zemlje NATO-a koje imaju pristup Crnom moru, kao i Ukrajina i Gruzija, partnerice Saveza.
Ta pojačana nazočnost Saveza u blizini Rusije bit će obrambena i ni u kojem slučaju neće voditi do sukoba ili porasta napetosti, tvrdi šef NATO-a.
"To je jedan element našeg globalnog prilagođavanja zahtjevnijem i težem sigurnosnom okolišu, uključujući i u području Crnog mora", dodao je.
Ali Moskva je oštro osudila odluku NATO-a , "još jedan korak prema jačanju napetosti".
Osim pomorske nazočnosti, NATO vrši i zračnu kontrolu i ima postrojbe na kopnu u toj regiji, podsjetio je Stoltenberg.
Istovremeno Sjedinjene Države također raspoređuju vojnike u nekoliko zemalja istočne Europe, u sklopu operacije "Atlantic Resolve", o kojoj je odluku donijela administracija bivšeg predsjednika Baracka Obame, nakon što je 2014. Rusija pripojila Krim.
Oko 500 američkih vojnika je u utorak stiglo na jugoistok Rumunjske na zajedničke vježbe s rumunjskim vojnicima.