U dva tjedna Sjeverna je Koreja izvela je osam lansiranja projektila, od koji je posljednji poletio jutros. Pjongjang je u srijedu posljednje lansiranje do tada opisao kao "mjere protuakcije" zajedničkim američkim i južnokorejskim vojnim vježbama.
Konsenzus među promatračima Pjongjanga bio je da će sjevernokorejski vođa, Kim Jong-un, izbjegavati poduzimanje bilo kakvih radnji koje bi mogle skrenuti regionalnu pozornost sa Kine – glavnog saveznika Sjeverne Koreje i najvećeg donatora.
Ali postoje uvjerljivi razlozi zašto je Pjongjang izabrao ovaj trenutak za lansiranje projektila Hwasong-12, za koji se vjeruje da je sposoban pogoditi američki pacifički teritorij Guam. Bio je to podsjetnik da tehnologija naoružanja Sjeverne Koreje napreduje. Ta je raketa letjela dalje od bilo koje druge do danas, kao dio šire demonstracije balističkih sposobnosti režima. Izveli su osam lansiranja projektila u samo 10 dana, a do sada ove godine čak 40, što je prema podacima UN-a bez presedana.
Ovotjedni testovi dolaze nakon što su SAD i Južna Koreja nastavile s velikim pomorskim vježbama za koje Pjongjang vjeruje da su pripreme za invaziju, te nakon posjeta teško naoružanoj granici koja dijeli Korejski poluotok od strane američke potpredsjednice Kamale Harris.
U strateškom smislu, agresivnije ponašanje Pjongjanga posljedica je globalne političke nestabilnosti koja mu je dala priliku da provocira svoje susjede bez straha od pozivanja na novu rundu sankcija, piše The Guardian.
Rat u Ukrajini nije samo postao smetnja za Joea Bidena, već je otvorio put povezivanju Pjongjanga i Moskve, dok im je nedavna kineska vojna aktivnost u Tajvanskom tjesnacu omogućila da iskoriste rastuće napetosti između Washingtona i Pekinga.
Dani jedinstva prikazani 2017., kada je Vijeće sigurnosti UN-a, uključujući Rusiju i Kinu, nametnulo teške sankcije Sjevernoj Koreji, su gotovi. To je bilo jasno u svibnju ove godine, kada su Kina i Rusija stavile veto na rezoluciju kojom se režimu nameću nove kazne.
To nejedinstvo znači da se na horizontu spremaju ozbiljnije provokacije, budući da Sjeverna Koreja nastavlja iskorištavati Ukrajinu, Tajvan i ograničeno vijeće sigurnosti kako bi progurala svoj status legitimne nuklearne države, sposobne ciljati američko kopno interkontinentalnom balističkom raketom s nuklearnim oružjem.
Kao što je ovaj tjedan primijetio Centar za strateške i međunarodne studije, prethodne sekvence sjevernokorejskih pokusa balističkih projektila pratile su nuklearne pokuse.
Američki i južnokorejski dužnosnici već mjesecima upozoravaju da je sedmi nuklearni pokus neizbježan, dok satelitske slike potpuno pripremljene lokacije za testiranje Punggye-ri sugeriraju da je sada jedino pitanje politički tajming.