U dubokoj prašumi Amazone snimljen je polugoli muškarac sa sjekirom. Ništa tu ne bi bilo toliko neobično da nije riječ o domorocu koji nikad nije stupio u kontakt s nikim izvan svoje civilizacije, a poznato je i kako je ostao jedini od svojeg plemena čije su sve članove farmeri ubili prije 22 godine. Otada 'posljednji Mohikanac' živi posve sam, a prozvali su ga 'nevidljivim čovjekom'.
Snimku je objavila agencija brazilske vlade koja se bavi zaštitom domorodaca – Funai.
Prvi put su ga u prašumi vidjeli 1996. godine, a no lice mu je snimljeno tek 1998. godine. U Funaiju vjeruju da je u protekle 22 godine živio sam, da je u 50-tima te da većinu svojeg vremena provodi u lovu na svinje, ptice i majmune.
„Dobro je, lovi, uzgaja papaju, kukuruz… Dobrog je zdravlja i u dobroj formi', rekao je Altair Algayer, regionalni koordinator Funaija u amazonskoj pokrajini Rondônia, čiji je tim napravio snimku 'nevidljivog čovjeka' s pristojne udaljenosti.
Tragična priča o njegovom životu seže još u 70-te i 80-te godine prošlog stoljeća kada su farmeri poubijali i prognali većinu autohtonog stanovništva, a 'nevidljivog čovjeka' smatra se posljednjim preživjelim iz grupe od šestero ljudi koje su farmeri ubili 1995. godine. Lociran je 1996. i otada se motri njegovo kretanje. Jasno je da ne želi ništa povezano sa suvremenim svijetom.
'Razumijem njegovu odluku. To je znak otpora i mržnje, pogotovo ako uzmemo u obzir kroz što je sve prošao', kaže Algayer.
Farmeri su im pucali u leđa dok su bježali
Ostali preživjeli iz sličnih plemena opisali su kako su im farmeri pucali u leđa dok su bježali iz svojih opustošenih sela.
Stručnjaci iz Funaia vjeruju da u amazonskoj prašumi postoji još 113 plemena s kojima nitko nije stupio u kontakt. Potvrđeno je postojanje 27 takvih plemena, a jedno pleme živi izvan zaštićenog područja. Također, 15 takvih plemena postoji na području Perua, Bolivije, Ekvadora i Kolumbije.
Plemena love pomoću cijevi s otrovnim strelicama i lukova i strijela, a iako njihov jezik pripada istoj lingvističkoj grupi, jako se razlikuje od plemena do plemena.
Nove grupe domorodaca otkrivaju se kako se amazonska prašuma progresivnu uništava.
'Ironično je da pronalazimo sve više i više takvih plemena. No brine što je njihovo skrovište sada otkriveno', kaže Watson, a piše Guardian.