Tko je kriv za katastrofu s izljevanjem nafte u Meksičkom zaljevu? British Petroleum ili Barack Obama? pita se britanski list Independent.
Independent tvrdi da svatko može doći do dva zaključka. Prvo, ne postoje dokazi da je kompanija British Petroleum u bilo čemu pogriješila. I drugo, da se predsjednik SAD-a ponaša sramotno.
Autor navodi da suvremeni svijet i dalje ovisi o nafti i da će se potražnja za crnim zlatom u sljedećih 20 godina još i povećavati te dodaje da je zbog toga potrebno istražiti alternativne izvore energije.
Pravu opasnost za ekonomiju američke države Louisiane, čije su obale ugrožene naftnom mrljom, predstavlja, tvrdi britanski list, Barack Obama koji je stavio moratorij na daljnje crpljenje nafte iz mora, a ne BP.
Time će stanovnici Louisiane izgubiti unosan posao, usprkos podacima o slabom oporavku američkoga privatnog sektora.
No, predsjednik Obama, piše Independent, ne mari za radna mjesta osim za svoje vlastito.
Naravno, treba imati na umu da je Independent britanski list, kao i naftna kompanija koja je prouzročila katastrofu.
Britanski naftni div British Petroleum do sada je potrošio milijardu i 250 milijuna dolara na pokušaje da zaustavi izlijevanje nafte u Meksičkom zaljevu, a između 3. i 5. lipnja, pošto je postavljena posebna kupola na bušotini, prikupljeno je 16.600 barela nafte, izvješćuje France Presse. Spomenuta svota ne uključuje 360 milijuna dolara obećanih za izgradnju umjetnih otoka ispred Louisiane, dodaje BP.
"Nadamo se da ćemo u idućim danima uspjeti prikupiti što više nafte, ali trebat će proći još nekoliko dana prije nego procijenimo uspjeh najnovijih mjera", navodi BP u priopćenju.
Ta naftna grupacija smatra da je još prerano procjenjivati troškove uzrokovane katastrofom nakon eksplozije platforme Deepwater Horizon sredinom travnja. U toj je nesreći živote izgubilo 11 ljudi. Nakon eksplozije platforme iz naftnog izvora počelo je istjecati 798.000 galona nafte na dan. U operaciji čišćenja naftne mrlje sudjeluje 2600 brodova koji su uspjeli prikupiti 368.000 barela nafte. Do sada je podneseno 37.000 zahtjeva za odštetu, od kojih je za 18.000 već isplaćeno 48 milijuna dolara, piše Hina.
Prethodni članci:
arti-201006020029006 arti-201005170171006