Dok većina zemalja polako "otključava" svoje stroge mjere poduzete radi sprečavanja širenja koronavirusa, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) hvali kontroverzni švedski model borbe s epidemijom. Podsjetimo, Švedska je odbila uvesti stroge mjere izolacije te je zbog toga bila izložena nizu kritika. Švedska se uzdala u razum i odgovornost svojih građana prepustivši uvelike njima da sami reguliraju svoje ponašanje u vrijeme epidemije.
Dr. Mike Ryan, irski stručnjak i izvršni direktor WHO-ovog Programa zdravstvene zaštite, zadužen za suzbijanje pandemije Covida-19, izjavio je u srijedu kako postoje "lekcije koje trebamo naučiti od Šveđana".
Država koja vjeruje u svoje građane
"Mislim da postoji percepcija kako Švedska nije kontrolirala mjere i jednostavno dozvolila da se bolest proširi", rekao je Ryan novinarima dodavši da je to "daleko od istine", piše New York Post.
Ryan je napomenuo da je Švedska umjesto "zaključavanja" uspostavila "vrlo jaku javnu politiku socijalnog distanciranja, skrbi i zaštite ljudi u domovima za starije i nemoćne".
"Ono što je (Švedska) država učinila drugačije jest da se snažno oslonila na odnos sa svojim građanima i njihovu spremnost da sami provode samodistanciranje i samoregulaciju", rekao je Ryan. "U tom smislu, oni su provodili javnu politiku kroz partnerstvo sa svojim stanovništvom", dodao je.
'Ako želimo novu normalnost, Švedska je model'
Ryan je također kazao da je Švedska značajno povećala broj testiranja te da ima bolje bolničke kapacitete da se nosi s bilo kojom epidemijom od drugih.
"Ako želimo postići "novu normalnost" i ako se želimo vratiti društvu bez obustava i ograničenja, mislim da nam Švedska u tome može biti model", rekao je Ryan.
Prema podacima instituta Johns Hopkins, Švedska ima zabilježenih 20302 slučaja zaraze te 2462 umrla od Covida-19. To je mnogo više od njenih nordijskih susjeda koji su primijenili znatno strože mjere. Danska, recimo, ima 9.206 slučajeva zaraze i 443 smrtnih na svojih 5,8 milijuna stanovnika. Norveška je zabilježila 780 slučajeva i 207 smrtnih slučajeva među 5,4 milijuna stanovnika, a Finska je potvrdila 4.906 slučajeva zaraze i 206 smrtnih slučajeva na svojih 5,5 milijuna stanovništva.
Švedski akademici kritiziraju tamošnji model
Švedski pristup nije, međutim, pozdravljen ni u samoj zemlji. Prema "švedskom modelu" naročito je kritična tamošnja akademska zajednica. Taj je model prošloga mjeseca kritiziralo je 2300 akademika koji su uputili otvoreno pismo vladi pozivajući je da preispita svoju odluku o "labavim" ograničenjima.
"Moramo uspostaviti kontrolu nad situacijom i ne smijemo se dovesti u situaciju u kojoj bismo imali potpuni kaos. Nitko nije isprobao ovaj pristup, pa zašto bismo mi bili prvi", izjavila je Cecilia Soderberg-Naucler, profesorica sa svjetski poznatog Karolinska Institute, medicinskog sveučilišta u Solni kod Stockholma.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.