Na zahtjev Srbije održana je sjednica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda zbog odluke Prištine da formira vojsku Kosova na kojoj su nazočili predsjednici Srbije i Kosova, Aleksandar Vučić i Hashim Thaci.
"Duboko sam zahvalana što je sjednica sazvana u tako kratkom roku. To je izuzetno značajno zbog teške situacije u kojoj se nalazimo i moram reći da sam zabrinut, pa čak se pomalo i bojim, ne samo za svoj narod, već i za cijelu regiju", izjavio je Vučić, piše N1.
Učinili smo mnogo ustupaka
"Srbija je uložila velike napore i svašta smo poduzeli kako bismo sačuvali mir i stabilnost na cijelom području Zapadnog Balkana, učinili smo sve što smo mogli, suzdržavali smo se od provokacija Prištine... Srbija je, kao što znate, učinila sve da se realizira sve što je do sada dogovoreno. Potpisali smo taj prvi dogovor s Prištinom u travnju 2013. Srbija je ispunila sve svoje obaveze iz tog sporazuma. Učinili smo mnogo ustupaka, bilo je jako teško za našu javnost to prihvatiti, ali potpisali smo i realizirali smo. S druge strane, Priština je imala jednu obvezu koju je trebala ispuniti - formiranje ZSO-a. To nije ispunjeno, oni i nemaju namjeru učiniti to u budućnosti. S druge strane, Srbija je sve ispunila što je potpisala, međutim, nije bilo dovoljno", naveo je.
Predsjednik Srbije naveo je kako su upozorili Kosovo i ljude iz Europske unije zbog zahtjeva Prištine za prijam u međunarodne organizacije.
AFP
Ugrozili su cjelokupnu srpsku zajednicu na Kosovu
"Molili smo ih da ne glasuju za njihovo punopravno članstvo u Interpolu, UNESCO-u i u drugim tijelima. Priština je računala na to, glasovalo se u Interpolu, a onda su počeli kriviti Srbiju za rezultat na tom glasovanju, kao da smo mi krivi, kao smo ih trebali podržati", dodao je i istaknuo kako su odjednom uveli tarife protiv CEFTA sporazuma i SSP-a.
"Prvo je bilo 10 posto, kad su vidjeli da je albansko javno mnijenje na to dobro reagiralo, podigli su ih. Ugrozili su cjelokupnu srpsku zajednicu na Kosovu, jer je to za njih jedini način da zarade novac, da prežive, nabave lijekove, idu u bolnice i domove zdravlja. Zamislite da netko bude u 21. stoljeću žrtva zabrane slobodne trgovine", izjavio je Vučić i podsjetio na Rezoluciju 1244 i na ono što ona podrazumijeva te upitao odakle pravo Prištini da formira vojsku.
Dobili su podršku zapadnih zemalja
"Gdje to piše, u kojem dokumentu, odakle crpe pravo da formiraju vojsku? To ne piše ni u njihovu ustavu, koji mi ne priznajemo... Ali, koga briga za zakon i činjenice, donijeli su odluku i formirali su vojsku, i na naše veliko iznenađenje dobili su podršku nekih zemalja Zapada... Iz kojeg dokumenta, člana, stava ili pravila oni to pravo crpe, gdje to piše? Mogu vam unaprijed reći - nigdje. To je samo loše tumačenje nekih zemalja, jer je to u njihovu političkom interesu", naveo je Vučić koji je rekao da se samo 1,5 posto vratilo u svoje kuće i taj teritorij Kosova ima najmanju stopu povratnika na svijetu.
Predsjednik Srbije izjavio je u svom govoru kako je jedina mogućnost da sigurnosne snage Kosova odu na sjever ta da dobiju suglasnost NATO-a i zajedno s tim i suglasnost lokalne zajednice Srba te kako su to već prekršili nekoliko puta, čak i prebili glavnog pregovarača srpske strane samo zato što je sjedio na jednom okruglom stolu u Mitrovici i govorio o dijalogu.
'Nemamo djece da potrošimo na ratove i neprijateljstva, sukobe'
Iznio je kao primjer detalje slučaja protjeranog Srbina Bogdana Mitrovića koji je želio s obitelji posjetiti svoju spaljenu kuću.
"Uhitili su ga, maltertirali pred kćeri i unukom, odveli ga u pritvor, tamo je proveo nekoliko mjeseci, a onda je pušten, a da nije optužen za bilo što i da nije pokrenuta istraga. To je samo jedan primjer", izjavio je i ustvrdio kako će se Srbija suzdržati od pogrešnih koraka.
"Nemamo djece da potrošimo na ratove i neprijateljstva, sukobe... Međutim, sve vas molimo, netko mora zauzdati te ljude, jer mjere koje su nedavno poduzeli - to je nešto što nije primjereno 21. stoljeću, da to kažem na najblaži mogući način", smatra Vučić.
Pitanje dijaloga
Vučić je dodao da je službena Priština formirala još jedan pregovarački tim.
"Uzeli su ljude iz bivše OVK, koji su pod istragom za užasne zločine nad srpskim civilima, ali ostavimo to po strani, ostavimo po strani sve njihove uvjete za dijalog, a to je priznanje Kosova, ali oni neće promijeniti ni oblik države, žele da bude unitarna, i onda Srbi neće ništa dobiti. Moje pitanje je na čemu će se zasnivati onda naš dijalog?", istaknuo je srbijanski predsjednik na sjednici Vijeća i naveo kako je Srbija uvijek spremna nastaviti dijalog.
Poruka Srbima na Kosovu
"Pozivamo UN da preuzme veću ulogu u budućnosti, nemamo ništa protiv dijaloga pod pokroviteljstvom EU-a, ali potrebno nam je veće sudjelovanje UN-a u tom procesu i moramo vidjeti - neke mjere Prištine moraju se povući... I pronaći ćemo način da osiguramo sigurnost naših ljudi. Dopustite mi, gospodine predsjedniče, da kažem dvije rečenice na srpskom... Braćo Srbi i sestre Srpkinje da vam se zahvalim na svemu što ste izdržali, na mukama koje ste prošli i prolazite i da vam kažem da je Srbija uvijek uz vas i uvijek će biti uz vas", zaključio je svoje izlaganje u Vijeću sigurnosti Vučić.
'Imamo pravo na formiranje vojske'
Nakon njega, obratio se kosovski predsjednik Hashim Thaci.
"Zahvaljujući vama svijet je saznao za zločine, za nestale, za žene koje su doživjele seksualne napade. Vi ste bili naš glas kada ga nismo imali. Danas smo pozvani na hitnu sjednicu u vremenu kada postoji normalitet i napredak na Kosovu, kada vaša pažnja treba biti usmjerena na prave probleme koji muče planet. Ništa specijalno se nije dogodilo na Kosovu prošle nedjelje. Ako je načinjena pogreška, to je što smo ovoliko čekali na formiranje vojske. Možda odluka kasni, ali je ispravna. Kasnila je zbog onih koji nam nikada nisu pokazali dobru volju. Ipak, danas je Kosovo nezavisna zemlja i ima pravo na formiranje vojske. Tu nema ničeg čudnog ili bilo čega što krši bilo kakve zakone", smatra Thaci koji tvrdi da formiranje vojske nije u suprotnosti s rezolucijom 1244, Ahtisarijevim planom, Ustavom Kosova ili međunarodnim pravom, prenosi Blic.
Ove snage će predstavljati mir
"Kosovo, kao nezavisna zemlja što je narod odabrao, ima pravo na formiranje vojske bez obzira na to sviđa li se to nekome ili ne. Nezadovoljstvo je iznijela Srbija, a ne narod. Poručujem da će snage Kosova osigurati mir i to nije potez koji će bilo kome predstavljati prijetnju. Naše snage su multietničke i pripadnici dolaze iz svih zajednica. To je snaga koja će štititi sve ljude na Kosovu, u svim dijelovima Kosova, bez obzira na to kojim jezikom ljudi govore. Moj narod se uvijek bojao vojnih uniformi zbog tlačenja koje smo doživeli, ali ove snage će predstavljati mir. Želim reći da Kosovo zapravo ima najveću stopu povratnika unatoč režimu Slobodana Miloševića i svemu što je donio", istaknuo je kosovski predsjednik komentirajući Vučićeve optužbe kako Kosovo ima najmanji broj povratnika.
Kriminalne organizacije dobile su kada je Srbija provela kampanju protiv Kosova
Thaci je ustvrdio kako će kosovska vojska predstavljati mir i kako će poštivati sve međunarodne zakone te kako će nastaviti blisku suradnju s NATO-om.
"Ovo nije dupliranje snaga NATO-a. Naprotiv, realizacija vojske će samo pridonijeti miru. Želimo promijeniti situaciju pa da zemlja kojoj je bila potrebna pomoć oko sigurnosti, počne pomagati osiguravanju sigurnosti. Vojska će samo pomagati NATO-u, građani moje zemlje i dalje gledaju te vojnike kao heroje i daju im cvijeće. S ponosom mogu reći da pripadam zemlji koja najviše podržava NATO. Naša budućnost je u EU-u unatoč svim nepravdama među kojima je i vizna liberalizacija. Ako se ne postigne dogovor sa Srbijom, zemlje će postati izvor drame. Samo pogledajte kampanju koju je Srbija provela protiv Kosova za ulazak u Interpol. I tko dobiva time? Dobivaju kriminalne organizacije. Osjećam se tužno zbog njihova ponašanja, a naša reakcija je valjan odgovor. Odgovorili smo na agresivne poteze Srbije. Ipak, mi smo posvećeni miru i dijalogu s Beogradom. Tome u prilog, naša je Skupština usvojila prijedlog dijaloga", rekao je Thaci.
Screenshot/Youtube
'Vjerujem u budućnost u kojoj Kosovo i Srbija sjede zajedno za stolom'
Kosovski predsjednik izjavio je da želi, koliko može, pridonijeti miru u regiji u kojem su Srbija i Kosoovo neovisne zemlje koje pridonose stabilnosti i kako duguju njihovoj djeci budućnost bez konflikta
"Dugujemo im toliko i želimo dijalog, ali ako do toga ne dođe svi ćemo trpeti posljedice. Dame i gospodo, prije nekog vremena, na dan poput ovog, ja sam bio u uniformi i borio se protiv režima Slobodana Miloševića. Danas sam predsjednik Kosova i znam da mi predstoji nova bitka - bitka za očuvanje mira. Vjerujem da će dogovor imati moć transformacije koji će pridonijeti stabilnosti i niko neće moći više realizirati strah. Zaista vjerujem u budućnost u kojoj Kosovo i Srbija sjede kao jednaki za stolom, a naši vojnici zajedno sudjeluju u mirovnim misijama diljem svijeta. Vjerujem u to jer sam već vidio da nemoguće postaje moguće. Inspiriraju me građani Kosova koji unatoč boli i gubitku koji su doživjeli i dalje vjeruju, ali i novinari koji ne pišu lijepo o meni. Vjerujem da nam predstoji budućnost u EU-u i da će dogovor u narednim mjesecima biti postignut", poručio je Thaci na izvanrednoj sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, piše Blic.