Erdogan je u svoj dvodnevni službeni posjet Srbiji stigao sinoć predvodeći državno izaslanstvo u kojem je i 180 gospodarstvenika.
Nakon što ga je Vučić dočekao, dvojica predsjednika su se prošetala postavljenim crvenim tepihom, a Erodagana je srbijanski predsjednik upoznao sa članovima srbijanske Vlade.
Turski predsjednik se zatim sa svakim od njih rukovao, a s nekim je i kratko porazgovarao, navodi Blic.rs.
Erdogan je pri tome pokazao i da osim, engleskog, razumije i srpski, kao i albanski jezik.
Vučić hvalio Erdogana
Naime, dok je predstavljao prvog potpredsjednika Vlade i šefa srbijanske diplomacije Ivicu Dačića, Vučić je Erdoganu rekao da je Dačić možda malo neraspoložen, i to zato što ujutro voli malo dulje odspavati.
Nakon toga su kratak razgovor na engleskom započeli Erdogan i Dačić, no zatim se na srpskom ubacio Vučić i rekao:
"On vam mrzi kad mora ujutro rano ustati', na što su se svi nasmijali.
10.10.2017., Beograd, Srbija - Predsednik Turske Recep Tayyip Erdogan doputovao je u posetu Srbiji. Svecani docek ispred palate Srbija sa Predsednikom Srbije Aleksandrom Vucicem. Photo: Srdjan Ilic/PIXSELL
"Govorite i turski, albanski i srpski perfektno", pohvalio je srbijanski šef države kolegu.
Na zajedničkoj press konferenciji Vučić je rekao kako će odnosi Srbije i Turske u budućnosti biti još bolji te da će ta poruka biti poslana i Novom Pazaru kojeg će Erdogan također posjetiti.
"Nije ovo 1389. godina, kako neki misle, već je ovo 2017. godina. Naši odnosi su važni za budućnost Srbije", rekao je Vučić, prenosi B92.
Vučić: 'Nije ovo 1389. godina'
Vučić je 1389. godinu spomenuo kao aluziju na veliku bitku na Kosovskom polju koja se vodila 15. lipnja 1389. godine između ujedinjenih srpskih, bosanskih i albanskih snaga protiv Osmanskog Carstva.
.
Vučić je zatim istaknuo kako je "Srbija bila jedna od prvih zemalja čiji su dužnosnici stali u obranu ustavnog i demokratskog poretka Turske, i to iste večeri kad je u toj zemlji pokušan puč", koji je, kako je rekao Vučić, najviši oblik terorističkog čina".
Erdogan je uoči dolaska u Beograd, u srbijanskom tisku ocijenio da dvije zemlje imaju o mnogo čemu različite poglede, ali na to nitko ne gleda kao na prepreke u suradnji.
On je u autorskom tekstu za današnju Politiku Tursku i Srbiju označio kao “najvažnije zemlje na Balkanu”, ocijenivši kako je “Srbija na Balkanu, koji ima multietničku, multikulturalnu i dinamičnu strukturu, u poziciji da otvori put regiji”.
U Srbiji se očekuje da će posjet turskog izaslanstva imati značajne ekonomske efekte, a najavljeno je i potpisivanje brojnih sporazuma, među kojima i Sporazum o slobodnoj trgovini dviju država te potpisivanje ugovora o nekoliko značajnih turskih ulaganja u u Srbiju.
Turska poduzeća uložila su dosad više od 110 milijuna dolara u Srbiju i u posljednjih nekoliko godina otvorila više tvornica.