IMA I ZABRANJENIH STVARI /

Ni nuklearno, ni biološko, već mahom sovjetsko naoružanje: Evo koje se sve oružje koristi u ratu u Ukrajini

Na ukrajinskoj bojišnici smjenjuje se staro sovjetsko, zapadnjačko, ali i zabranjeno naoružanje, dok još uvijek nema poljskih MiG-ova

10.3.2022.
23:05
VOYO logo

U protekla dva tjedna rata u Ukrajini najprije je Vladimir Putin zveckao nuklearnim naoružanjem, da bi se Amerika i Rusija potom počele međusobno optuživati. Amerikanci tvrde da Rusi na ukrajinske civile bacaju "glupe" bombe, dok Rusi tvrde da Amerikanci imaju laboratorije za biološko oružje u neposrednoj blizini njihove granice.

Image
RUSI NE PREZAJU NI PRED ČIM /

SAD optužio Rusiju da u Ukrajini baca tzv. glupe bombe: Evo zašto su zastrašujuće

Image
RUSI NE PREZAJU NI PRED ČIM /

SAD optužio Rusiju da u Ukrajini baca tzv. glupe bombe: Evo zašto su zastrašujuće

No, na bojišnici je situacija sasvim drugačija. RTL je istražio kakvo se oružje koristi u najnovijem sukobu. Ukrajinci se žale kako im najviše problema stvaraju zračni napadi u kojima se koriste zabranjene kasetne bombe, u nas poznatije i kao "zvončići", ali i protuoklopni raketni sustav BM-30 Smerč (tornado), čiji projektili eksplodiraju nad velikim područjem kad je raketa u zraku, a tu je i nešto manji BM-21 Grad (tuča).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapadno naoružanje

Ima tu i oružja koje nije sovjetske proizvodnje. "Kao odgovor na ukrajinski zahtjev, Vlada je odlučila donirati Starstreak prijenosne protuzračne raketne sustave. Vjerujemo da se ova donacija uklapa u definiciju obrambenog naoružanja i da će pomoći Ukrajini u protuzračnoj obrani", poručio je britanski ministar obrane Ben Wallace.

Riječ je o sustavu protuzračnog naoružanja čije rakete zemlja-zrak kratkog dometa su najbrže na svijetu i imaju domet od četiri milje. U paketu vojne pomoći Britanci će poslati i protutenkovske rakete Javelin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, Rusima najviše problema rade turske bespilotne letjelice Bayraktar, kojima Ukrajinci napadaju tenkovske konvoje. Ti dronovi još nisu u potpunosti opremljeni. "Osigurali smo raznu specijalističku opremu, uključujući kamere za dronove, koje izrađuje kanadska tvrtka i koje ćemo u idućim danima slati u Ukrajinu", rekao je kanadski premijer Justin Trudeau.

Neispunjene želje

Međutim, Ukrajinci misle da im nikakvo oružje ne može pomoći pa traže zatvaranje neba nad državom ili donacije borbenih zrakoplova. Njihovi piloti su obučeni za upravljanje MiG-ovima 29, koje im je Poljska putem SAD-a namjeravala donirati. No, Pentagon je odbacio tu zamisao.

"Ne vjerujemo da su dodatni zrakoplovi najbolji način zadovoljavanja ukrajinskih borbenih potreba. Suverene države mogu odlučivati za sebe što žele učiniti, ali ideja da Poljska zrakoplove preda nama pa da ih mi dopremimo u Ukrajinu u ovom trenutku nije opcija", rekao je glasnogovornik Pentagona, John Kirby.

NATO, pak, ne podržava niti jedan od ukrajinskih prijedloga, jer ne želi provocirati Ruse. Stoga će se ukrajinska obrana svoditi uglavnom na spomenute donacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najnovije informacije o ratu u Ukrajini čitajte OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo