Libijski čelnik Moamer Gadafi suočen je s najvećim izazovom u svojoj dugogodišnjoj vladavini nakon izvješća o desecima ubijenih u proturežimskim prosvjedima. U Bahreinu je pak oporba odbila ponudu kralja da se pokrene nacionalni dijalog.
Prosvjedi u drugom libijskom gradu po veličini Bengaziju nezapamćeni su, a po podacima Human Rights Watcha (HRW) samo u petak navečer u tom su gradu snage sigurnosti ubile 35 ljudi. Pozivajući se na bolničke i oporbene izvore, HRW navodi da su u posljednja tri dana u Libiji ubijene najmanje 84 osobe.
Libijske snage sigurnosti su na prosvjede odgovorile brutalnom silom. U petak su otvorile vatru na ljude okupljene na pogrebnoj povorci za prosvjednike koji su poginuli prethodnih dana. Zasad nema službenih podataka o mrtvima.
"Specijalne snage koje su jako odane Gadafiju i dalje se očajnički bore za nadzor, a ljudi pružaju otpor ulicu po ulicu", rekao je stanovnik Bengazija za BBC. U dijelovima grada nema struje, a ispred zgrade suda razmješteni su tenkovi, navodi BBC.
Napeto i u Bahreinu, vojska puca po prosvjednicima
Napeta situacija nastavlja se i u Bahreinu. Bahreinski kralj ponudio je nacionalni dijalog "sa svim strankama" ne bi li riješio krizu u kojoj je poginulo šestero ljudi, a stotine su ozlijeđene. No glavni šijitski blok ponudu je odbio.
"Mislimo da ne postoji ozbiljna volja za dijalogom jer je vojska na ulicama", rekao je Ibrahim Matar, član Vefaka, glavnog šijitskog oporbenog bloka koji je u četvrtak napustio parlament.
Američki predsjednik Barack Obama razgovarao je u petak s bahreinskim kraljem, osudivši nasilje i pozvavši vladu na suzdržanost. Obama je poručio da stabilnost Bahreina, u kojem je smještena američka Peta flota, ovisi o poštivanju prava njegova naroda, priopćila je Bijela kuća.
Sukobi u Jemenu, Džibutiju, Kuvajtu...
Sukobi se nastavljaju i u susjednom Jemenu. Poginulo je najmanje petero ljudi, a deseci su ozlijeđeni.
Protuvladini prosvjednici izišli su u petak poslijepodne i na ulice Džibutija tražeći ostavku predsjednika Ismaila Omara Gueleha, čija obitelj vlada tom državom od proglašenja neovisnosti od Francuske 1977. Gueleh je preuzeo dužnost 1999., a u travnju ove godine trebao bi se kandidirati za treći mandat.
Tridesetak osoba ozlijeđeno je u petak u sukobima u Kuvajtu između snaga sigurnosti i arapskih useljenika koji zahtjevaju kuvajtsko državljanstvo. Izvori su kazali da je uhićeno više od pedeset osoba. Prosvjedi u Jahri, sjeverozapadno od grada Kuvajta, prvi su prosvjedi u toj bogatoj zemlji Perzijskog zaljeva otkako su posljednjih tjedana pokrenute pobune diljem Bliskog istoka.
Vezani članci:
arti-201102170188006 arti-201102170403006 arti-201102150018006 arti-201102160025006