Rat u Ukrajini ušao je u 255. dan, a primirja nema na vidiku. Posljednje dane borbe obilježili su iranski dronovi "kamikaze" kojima su Rusi uništavali ukrajinski energetsku infastrukturu.
No nisu samo iranski dronovi Šehid -136 samo problem Ukrajinaca. Naime, i ruski su dronovi Lancet postali dominantno obilježje rata na istoku zemlje, a ruska vojska počela ih je sve intenzivnije koristiti u napadima na samohodne haubice M-109, Krab SH 155 i PZH 2000, vučne američke M-777, nadzorne radare i patrolne čamce.
Raspon napada dronovima postaje sve širi. Koristili su se prvo za eliminaciju ukrajinske sustava protuzračne obrane S-300 PS, PMU, Buk M1, Osa AKM i Strela 10. A onda su se na meti našle artiljerijske baterije.
Visoka preciznost
Nedavno je prikazan i video koji prikazuje kako dron kamikaza Lancet uništava ukrajinski nadzorni radar 36D6M namijenjen za otkrivanje ciljeva na malim visinama. Riječ je o radaru koji otkriva cilj veličine 10 centimetara kvadratni na visini od 100 metara.
Međutim, ono što ukrajinskoj vojsci stvara veliku glavobolju je činjenica da ruski Lancet leti na visinama od 5 do 50 metara i ima radarski odraz od samo 10 centimetara kvadratnih što zahtjeva od operatera visoku obučenost. Kao dokaz tomu našao se i video patrolnog čamca Ukrajinske mornarice kojeg je pogodio Lancet.
Inače veliki problem Ukrajinaca je i nedostatak vizualnih nadzora, i PZO odjeljena oko artiljerijskih baterija, a čime ostaju jako brzo bez oruđa, ali i posada. Inače do sada je čak 7 komandanta artiljerijskih brigada i diviziona likvidirano upravo u napadima Lancetom, dok su izvodili kontrabaterijska djelovanja prema ruskim jednicama.
Iranski izviđači
Rusi također primijenjuju taktiku na način da iranski nadzorni dronovi Mohar-6 izviđaju teren iznad zone djelovanja i poslije kraćeg razgledavanja i lociranja cilja šalje se Lancet koji pogađa cilj, a nadzorni dron sve to bilježi. Poslije napada slijedi artiljerijski udar, čime se zadaje glavobolja ukrajinskoj artiljeriji i zahtjeva maskiranje i napuštanje vatrenog položaja što oni ne rade tako često.
Spomenimo i da je Lancet bespilotna letjelic ruske porizvodnje koji je razvila komapnija ZALA AERO na vlastitu inicijativu. Cijena Lanceta je 20-30 tisuća dolara. Ono što je mana ovog drona je mala jačina bojeve glave svega tri kilograma. Trajanje leta iznosi 40 minuta, a maksimalna brzina je 110 kilometara na sat.
Lancet se prije udara spušta na visinu od nekoliko metara, čime se smanjuje opasnost da bude uništen, odnosno obren od strane PZO. Prije udara dron može kružiti i pretraživati teren, prije nego što otkrije metu i krene na nju po uzoru na vođenu raketu.
Također, osim stacinarnih ciljeva, Lancet može građati i ciljeve u pokretu, kao na primjer raketni sustav OSA ukrajinke vojske koji je uništen u pokretu pri brzini od 50-60 kilometara na sat.