[VIDEO] HRVATICA USRED KAOSA: /

'Gore kontejneri i auti, bacaju molotovljeve koktele. Trebali su nam sati da prijeđemo 100 m

Image
Foto: Profimedia

Tijekom kaosa u Barceloni našla se i jedna Hrvatica: 'Do apartmana smo trebali proći samo par stotina metara, a za to su nam trebala puna dva sata'

19.10.2019.
19:44
Profimedia
VOYO logo

U Barceloni se u petak okupilo oko 525.000 zagovornika nezavisnosti Katalonije u prosvjedu protiv osuđujućih presuda svojim čelnicima i tražeći odcjepljenje od Španjolske, podatak je gradske policije. Među prosvjednicima zatekla se i jedna Hrvatica koja je za Novi list opisala trenutnu situaciju i podijelila video koji je snimila na prosvjedu.

"Prema zadnjim informacijama na ulicama je čak 750.000 ljudi. Do apartmana smo trebali proći samo par stotina metara, a za to su nam trebala puna dva sata. Neredi u Barceloni traju već petu noć zaredom. Prosvjednici pale kontejnere i automobile, bacaju molotovljeve koktele. Policija im uzvraća gumenim mecima", rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
KATALONIJA U ŠTRAJKU, NA ULICAMA DESECI TISUĆA: /

No španjolski ministar tvrdi da štrajk nema utjecaja

Image
KATALONIJA U ŠTRAJKU, NA ULICAMA DESECI TISUĆA: /

No španjolski ministar tvrdi da štrajk nema utjecaja

Bojno polje

Ulice Barcelone pretvorile su se u petak navečer u bojno polje gdje više od šest sati traju sukobi zagovornika nezavisnosti Katalonije s policijom u kojima je ozlijeđeno najmanje 50 osoba. Petog dana prosvjeda, nakon presuda katalonskim liderima, u drugom gradu po veličini u Španjolskoj izbili su nezapamćeni neredi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U središtu grada zapaljene su vatre i postavljene barikade iza kojih prosvjednici zamaskiranih lica zasipaju policiju kamenjem, ciglama i drugim predmetima. Policija uzvraća ispaljujući gumene metke i suzavac te koristi palice. Prema posljednjih podacima u sukobima je oko 50 ozlijeđenih.

Katalonska policija pozvala je stanovnike da ne izlaze u područja sukoba. Izvijestila je kako se oko 4.500 prosvjednika, od kojih je 500 „jako opasnih“, nalazi iza barikada. „Nesumnjivo ovo je najteža noć do sada“, izjavio je Pablo Perez, glasnogovornik JUPOL-a, policijskog sindikata koji tvrdi da policija ne raspolaže adekvatnom opremom za suzbijanje nereda.

Noć obasjavaju vatre i policijske sirene, a čuje se ispaljivanje policijskih gumenih metaka i petarde.

Opći štrajk

Glavno okupljanje gdje se nalašao najveći broj prosvjednika prošao je mirno s brojnim istaknutim zastavama koje simboliziraju nezavisnost i transparentima „sloboda političkim zatvorenicima“. U Kataloniji je u petak na snagu stupio opći štrajk kojeg su sazvali sindikati koji zagovatraju samostalnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Potrebno je razlikovati taj mirni prosvjed kojeg su sazvali sindikati i ovo nasilje radikalnih skupina“, rekao je španjolski ministar unutarnjih poslova Ferando Grande-Marlaska. "Nadležne institucije obavljaju svoj posao kako bi osigurali javni red. Njihov rad je neupitan", istaknuo je.

Kabinet katalonskog predsjednika vlade Quima Torra sazvao je hitan sastanak. „Nadam se da je ovo posljednja ovakva noć. Ovo nije naš način“, istaknuo je Miquel Buch, šef unutarnjih poslova Katalonije. Prosvjednici traže njegovu ostavku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Barcelona je postala Bagdad'

Policiji konstantno dolazi pojačanje jer ne uspijeva suzbiti nemire. „Ovo je pakao. Gledam svoj grad i plačem“, izjavio je Albert Rivera, vođa stranke centra Građani koja se protivi nezavisnosti Katalonije. „Barcelona je postala Bagdad. Ogorčen sam“, dodao je i kritizirao premijera Pedra Sancheza što nije uveo izvanredne mjere.

Ranije tijekom dana Sanchez, kojeg čekaju parlamentarni izbori 10. studenog, ponovio je kako nije potrebno pretjerano reagirati izvanrednim mjerama. Ovaj tjedan je poručio da bo to samo dovelo do spirale nasilja.

„Nećemo stati dok ne dođemo do slobode. Ujedinjeni narod nikada neće biti pod represijom“, istaknuo je Marcel Mauri, glasnogovornik civilne organizacije Omnium Cultural citirajući pismo čelnika te organizacije Jordia Cuixarta osuđenog na 9 godina zatvora zbog poticanja stanovnika na ustanak zbog pripremanja i organiziranja zabranjenog referenduma o nezavisnosti prije dvije godine.

Poticanje na ustanak

Ovo je peti dan masovnih prosvjeda nakon što je u ponedjeljak Vrhovni sud u Madridu osudio devetero katalonskih dužnosnika na zatvorske kazne od 9 do 13 godine zbog organiziranja referenduma o nezavisnosti 2017. kojeg je bio zabranio ustavni sud i posljedičnog proglašenja republike Katalonije. Osuđeni su zbog poticanja stanovništva na ustanak i trošenja javnog novca za organiziranje zabranjenog referenduma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Španjolski premijer Pedro Sánchez rekao je ranije u petak da se nikome ne sudi zbog ideja nego zbog kršenja zakona te poručio da će izgrednici biti kažnjeni.

Hoće li Beligija izručiti Puigdemonta Španjolskoj?

Belgijski sud bi 29. listopada trebao odlučiti o zahtjevu Španjolske za izručenjem bivšeg predsjednika katalonske vlade Carlesa Puigdemonta pod čijim je vodstvom 2017. proveden zabranjeni referendum o nezavisnosti te proglašena republika Katalonija, izvijestilo je u petak belgijsko pravosuđe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Puigdemont (56), koji živi u Belgiji, u petak je odbio izručenje španjolskom pravosuđu koje je u ponedjeljak raspisalo za njim novi europski uhidbeni nalog. On se u pratnji svog odvjetnika dobrovoljno odazvao pozivu belgijskog državnog odvjetništva, a nakon izlaska iz zgrade u Bruxellesu rekao je da zasad ostaje u Belgiji te da će se odazvati svaki put kada ga pozovu.

„Sudac mi je upravo izrekao puštanje na slobodu bez plaćanja jamčevine. Mogu izaći iz Belgije uz njegovo dopuštenje“, izjavio je u Puigdemont.

Zbog čega ga traže?

U Španjolskoj je optužen za poticanje stanovnika na ustanak i korištenje javnog novca za organiziranje referenduma o nezavisnosti Katalonije 2017. kojeg je bio zabranio španjolski Ustavni sud. Posljedično je proglasio samostalnu republiku Kataloniju.

Sudac španjolskog Vrhovnog suda, Pablo Llarena, u ponedjeljak je ponovo izdao europski uhdbeni nalog nakon što je sud izrekao osuđujuće presude bivšim Puigdemontovim suradnicima i članovima njegove vlade. Španjolski premijer Pedro Sánchez u petak je na konferenciji za medije u Bruxellesu, nakon sastanka Europskog vijeća, rekao kako se nada da će pravosuđe u provođenju zakona djelovati "unutar i izvan granica zemlje".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Puigdemont je u listopadu 2017., nakon proglašenja republike, otišao u Belgiju. Iz mjesta Waterloo, udaljenog 20 kilometara od Bruxellesa vodi međunarodnu kampanju za nezavisnost.

Španjolski sud je već zatražio njegovo izručenje no zbog tehničkih grešaka u zahtjevu pravosuđe Belgije ga nije bilo izručilo. Španjolski sud je zatim povukao nalog. Puigdemont se i tada dobrovoljno otišao prijaviti u jednu policijsku postaju. Ovaj tjedan je rekao medijima kako vjeruje belgijskom pravosuđu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Finskoj održao predavanje

Puigdemont je u ljeto 2018. otišao iz Belgije u Finsku gdje je održao predavanje a na povratku je njegov automobil zaustavljen u Njemačkoj gdje je bio zadržan. Njemačko pravosuđe odbilo ga je tada izručiti u Španjolsku jer je bio optužen za pobunu, a takva optužba ne postoji u Njemačkoj.

U ponedjeljak je Vrhovni sud u Madridu osudio devetero katalonskih dužnosnika na zatvorske kazne od 9 do 13 godine zbog organiziranja referenduma o nezavisnosti 2017. godine kojeg je bio zabranio ustavni sud i posljedičnog proglašenja republike Katalonije. Osuđeni su zbog poticanja stanovništva na ustanak i trošenja javnog novca za organiziranje zabranjenog referenduma.

Sud je odbacio optužbu za pobunu, koja je implicirala korištenje nasilja a na kojoj je inzistiralo državno odvjetništvo. Puigdemont je rekao da on ne stoji iza nasilnih prosvjeda. „Uvijek smo osuđivali i osuđivat ćemo nasilje. Pokret za nezavisnost je uvijek bio miroljubiv“, istaknuo je.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo