Kenijska vojska izvijestila je putem Twittera da su snage sigurnosti preuzele kontrolu nad velikim dijelom okupirane zgrade. Prema posljednjim informacijama, vojska je uhvatila i dio otmičara, a troje ih je ubijeno. No, talačka kriza još uvijek nije gotova.
Britanski mediji javljaju da se sumnja da iza napada stoji 29-godišnja Samantha Lewthwaite, "bijela udovica" jednog od napadača koji su se raznijeli tijekom terorističkog napada u Londonu 7. srpnja 2005.
Lewthwaite je, piše britanski Mirror, ključni član al-Šababa, a inače se radi o kćeri britanskog vojnika koja je prešla na islam. Neslužbeni izvori tvrde i da je 29-godišnja Lewthwaite bila čak i jedan od maskiranih napadača, a njezino se ime navodno našlo i među onima objavljenima na suspendiranom profilu na Twitteru. Tamo su se navodno članovi terorističke skupine hvalili da je Samantha Lewthwaite bila u njihovim redovima te su napisali da "ovo nije ništa drugo nego vježba za veći događaj".
Među napadačima i Amerikanci?
Mediji javljaju i da se vjeruje da je između 10 i 15 napadača uključeno u ovu akciju. CNN piše da su na jednom profilu na Twitteru objavljena imena devet osoba za koje izvor iz militantne skupine al-Šabab tvrdi da se radi o napadačima.
Ako je to doista istina, tri su napadača iz Sjedinjenih Američkih Država, dva iz Somalije, a po jedan iz Kanade, Finske, Kenije i Velike Britanije. Nakon objave imena profil na Twitteru je suspendiran.
//www.youtube.com/embed/UiDQYHzKXWk
I FBI istražuje jesu li američki državljani uključeni u napad, no za sada još ništa nije potvrđeno.
Visoki dužnosnik State Departmenta potvrdio je da američke vlasti pokušavaju utvrditi jesu li američki državljani sudjelovali u napadu.
U međuvremenu, na internetu su objavljene snimke napada u šoping-centru.
Kenijski predsjednik Uhuru Kenyatta poručio je napadačima: "Neće se izvući nakon ovog životinjskog čina, čina dostojnog prijezira. Ulovit ćemo ih i kazniti vrlo bolno."