Talijanski vatrogasci drugi dan zaredom bore se protiv požara na Siciliji, koji su već doprli do grada Catanije, središta istoimene pokrajine, zbog čega su stanovnici bili primorani napustiti svoje domove, a lokalna zračna luka privremeno je zatvorena.
Vatrogasci su na Twitteru objavili da su u posljednja 24 sata u raznim dijelovima Sicilije izveli 250 operacija gašenja, od čega 50 samo u Cataniji. Sicilijanski grad, poznat po baroknoj arhitekturi, smješten je na istočnoj obali otoka na padinama Etne.
Na plažama izgorjeli suncobrani i ležaljke
Požari su zahvatili područje Catanije koje gleda prema moru, poharavši pritom lokalno ljetovalište La Capanninu. Na fotografijama s plaže objavljenim na društvenim mrežama vide se izgorjeli suncobrani i ležaljke. Uz temperature koje su dosegnule i 40 Celzijevih stupnjeva, vrući vjetar je pospješio širenje požara po cijelom otoku. Lokalni mediji izvješćuju o velikim požarima i u pokrajini Palermu.
Početkom tjedna požari su zahvatili različite dijelove južne Europe, uključujući Španjolsku i južne regije Turske te su poharali talijanski otok Sardiniju. Da bi ukrotila požare na Sardiniji, Italija je bila primorana zatražiti pomoć Europske unije, koja je u ponedjeljak onamo poslala četiri kanadera. Iz opožarenog područja evakuirano je više od 350 ljudi.
U Turskoj u četiri dana izbilo 98 požara
Gotovo stotinu požara buknulo je ovaj tjedan u dijelovima južne i zapadne Turske, u kojoj su širenje vatre pospješili vrućina i jak vjetar. Broj smrtno stradalih u požarima u Turskoj u subotu je porastao na šest, a dva vatrogasca izgubila su život nastojeći staviti pod kontrolu požar u Manavgatu, objavio je turski CNN.
Na satelitskim je snimcima vidljiv dim požara u Antaliji i Mersinu koji se proširio sve do Cipra, udaljenog oko 150 km. U vrućim ljetnim mjesecima požari su uobičajeni na jugu Turske, no lokalne vlasti kažu da su zadnji požari zahvatili puno veće područje nego ikada dosad.
Toplinski valovi donose poplave i šumske požare
S obzirom na smrtonosne toplinske valove, poplave i šumske požare koji su česti u cijelom svijetu, sve je više poziva međunarodne zajednice da se poduzmu hitne mjere koje će pridonijeti smanjenju emisije ugljičnog dioksida, zbog čega nam se planet zagrijava. Turski ministar poljoprivrede i šumarstva Bekir Pakdemirli rekao je da je u posljednja četiri dana u zemlji izbilo ukupno 98 požara, od kojih je 88 pod kontrolom.
Požari i dalje haraju južnim obalnim pokrajinama Adanom, Osmanijom, Antalijom, Mersinom i zapadnom obalnom pokrajinom Muglom, popularnim ljetovalištem domaćih i stranih turista u kojoj su ovaj tjedan neki hoteli evakuirani.
U Grčkoj zbog požara evakuirana četiri sela
Četiri sela na sjeverozapadu Peloponeza, blizu grada Patrasa, evakuirana su, priopćili su u subotu grčki vatrogasci koji se bore s velikim šumskim požarom što je buknuo zbog visokih temperatura. Za gašenje požara u okolici Zerije mobilizirano je 95 vatrogasaca, 33 kamiona, četiri protupožarna zrakoplova i helikopteri, rekli su vatrogasci. Vlasti su putem mobitela upozorile stanovnike da moraju napustiti sela Zeriju, Kamares, Achaias i Labiri.
Poruke o eventualnom prihvatu ozlijeđenih poslane su i bolnicama u Patrasu i u obližnjem Aigiju, a obalna straža je upozorena da se pripremi za eventualno spašavanje kupača koje bi mogao gušiti dim od požara. Autocesta na tom području i most Rio-Antirio koji Peloponez povezuje s kontinentalnom Grčkom zatvoreni su za promet, objavila je grčka novinska agencija ANA.
Grčke šume gore svake godine, a širenju požara pridonose visoke temperature i snažan vjetar. Grčku je u petak zahvatio novi toplinski val s temperaturama od 42 do 44 Celzijeva stupnja, navode grčke meteorološke službe. Prije nekoliko dana u požaru je oštećen most Penteli, blizu grčkoga glavnog grada. U srpnju 2018. sto dvije osobe su poginule u obalnom gradu Matiju blizu Atene, što je najveći broj žrtava u požaru u toj zemlji.