Više od 70.000 ruskih vojnika poginulo je u Ukrajini od početka ruske invazije 2022., pokazala je velika istraga BBC-ja. Prvi put među poginulima je najviše dragovoljaca, koji su se pridružili oružanim snagama nakon početka rata.
Svakoga dana u ruskim medijima i na društvenim mrežama objavljuju se imena i osmrtnice poginulih vojnika. BBC i neovisna stranica Mediazone analizirali su dostupna imena i službene izvještaje, informacije koje su dijelile obitelji stradalih te nova grobna mjesta obilježena zastavama i vijencima Ministarstva obrane i tako identificirali imena 70.112 ruskih vojnika ubijenih u Ukrajini.
Vjeruje se da je stvaran broj znatno veći.
Neke obitelji javno ne dijele detalje o smrti svojih bližnjih, a ova analiza nije obuhvatila imena koja nisu provjerena, kao ni poginule pripadnike ruske milicije u Donjecku i Lugansku, regijama u istočnoj Ukrajini pod ruskom okupacijom.
Među poginulima je 13.781 dragovoljac, što čini oko 20 posto od svih stradalih na ruskoj strani. Prije je među poginulima najviše bilo bivših zatvorenika kojima je za sudjelovanje u ratu obećano pomilovanje. Sada ih je 19 posto, a mobilizirani vojnici - odnosno građani pozvani na ratište - čine 13 posto smrtno stradalih na ruskoj strani.
Vrbovanje dragovoljaca
S druge strane, Ukrajina također rijetko komentira gubitke u ljudstvu na svojoj stranici. U veljači je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao da je ubijeno 31.000 ukrajinskih vojnika, no procjene temeljene na američkim obavještajnim podacima sugeriraju da su gubici ipak veći.
Sudbina Rinata Husnijarova tipična je priča mnogih poginulih dragovoljaca. Živio je u gradu Ufi i radio je dva posla kako bi spojio kraj s krajem. Imao je 62 godine kad je u studenom prošle godine potpisao ugovor s ruskom vojskom. Preživio je samo tri mjeseca na ratištu gdje je ubijen 27. veljače. Na lokalnoj memorijalnoj mrežnoj stranici nakon njegove smrti kratko je stajalo da je bio "vrijedan i pristojan čovjek".
Većina muškaraca koji se prijavljuju za vojsku dolazi iz malih ruskih gradova gdje je teško pronaći stabilan i dobro plaćen posao, pokazala je BBC-jeva analiza. Čini se da se većina dobrovoljno pridružila makar su neki u Čečeniji aktivistima za ljudska prava spominjali prisile i prijetnje.
Neki od volontera kazali su da nisu razumjeli da ugovori koje potpisuju nemaju datum završetka pa su bezuspješno kasnije tražili pomoć oko prekida službe.
Plaće u vojsci mogu biti pet do sedam puta veće od prosječnih plaća u manje prosperitetnim dijelovima zemlje. Osim toga, vojnici dobivaju dodatne socijalne beneficije kao što su porezne olakšice i besplatno čuvanje djece. Jednokratne naknade za osobe koje se prijave u vojsku također su porasle u mnogim dijelovima zemlje.
Većina dobrovoljaca koji izgube život na bojišnici imaju između 42 i 50 godina. Takvih je 4.100 na popisu više od 13.000 stradalih dragovoljaca. U ratu je stradalo 250 dragovoljaca starijih od 60 godina. Najstariji poginuli imao je 71 godinu.
Kako funkcionira ruski 'stroj za mljevenje mesa'?
Ruski vojnici kažu da je sve veći broj stradalih dragovoljaca djelomično posljedica toga što ih se raspoređuje u najzahtjevnija područja na prvoj crti bojišnice, osobito u Donjeckoj regiji.
Ruska strategija "stroja za mljevenje mesa" nastavlja se nesmanjenom brzinom, tvrde ruski vojnici s kojima je razgovarao BBC. Taj se izraz koristi za opisivanje načina na koji Moskva nemilosrdno šalje valove vojnika u napad kako bi pokušala iscrpiti ukrajinske snage i izložiti njihove lokacije ruskom topništvu. Na snimkama iz zraka objavljenima na društvenim mrežama vidi se da slabo opremljene ruske snage napadaju ukrajinske položaje uz malu potporu topništva ili oklopnih vozila.
U jednom danu ponekad poginu stotine muškaraca. Tom je taktikom ruska vojska posljednjih tjedana očajnički, ali bezuspješno, pokušala zauzeti ukrajinske gradove na istoku Chasiv Yar i Pokrovsk.
Službena studija vojne medicinske uprave ruskog ministarstva obrane kaže da je 39 posto smrtnih slučajeva vojnika bilo posljedica ozljeda udova te da bi crne brojke znano pale kada bi prva pomoć i kasnija medicinska njega bile bolje.
Potezi ruske vlade daju naslutiti da želi izbjeći prisiljavanje ljudi na borbu kroz novi, službeni val mobilizacije. Umjesto toga, pojačavaju pozive za dobrovoljce nudeći im poticaje.
Iz primjedbi regionalnih dužnosnika u lokalnim parlamentima da se naslutiti da su s vrha dobili zadatak vrbovanja dragovoljaca na svojim područjima. Na mrežnim stranicama oglašavaju slobodna radna mjesta, kontaktiraju muškarce koji imaju problema s dugovima i provode kampanje zapošljavanja u visokoškolskim ustanovama.
Od 2022. godine također se potiče osuđene zatvorenike da se pridruže vojsci u zamjenu za njihovo oslobađanje, no sada je sve češća praksa da se optuženicima nudi odlazak u rat umjesto suđenja. Zauzvrat se njihove kaznene prijave zamrzavaju ili se potpuno odbace.
Maleni broj ubijenih dragovoljaca, njih 272, dolazi iz drugih zemalja, uglavnom iz središnje Azije i zemalja poput Uzbekistana, Tadžikistana i Kirgistana.
Mnogi novaci koji su se pridružili vojsci kritizirali su obuku koju su prošli. Jedan čovjek koji je potpisao ugovor s ruskom vojskom u studenom prošle godine kazao je da su mu obećali dva tjedna obuke prije nego što ga pošalju na front.
"Zapravo smo se sam postrojili da nam podijele nešto opreme slabe kvalitete. Zatim su nas ukrcali u vlakove pa kamione i doveli nas na bojište. Pola nas je bačeno u bitku ravno s ceste. Od potpisivanja ugovora do dolaska na front prošlo je svega tjedan dana", tvrdi ruski vojnik.
POGLEDAJTE VIDEO: Dramatični prizori iz Rusije! Ovako su izgledali trenuci nakon ukrajinskog napada