Zastupnici Konzervativne stranke britanske premijerke Therese May pokrenuli su u srijedu ujutro postupak glasanja o povjerenju njezinoj vladi dok se izlazak Velike Britanije iz Europske unije pretvara u kaos.
May: 'Mojim odlaskom bi se ugrozio Brexit'
May je danas rekla da će se boriti za svoje vodstvo Konzervativne stranke, poručivši da bi promjena u ovom trenutku odgodila ili čak ugrozila planirani odlazak Velike Britanije iz Europske unije.
Govoreći pred rezidencijom u Downing Streetu duže od sat vremena, nakon što je najavljeno glasanje o povjerenju, ona je najavila da će se boriti za svoje vodstvo sa svime što ima.
Upozorila je pobornike brexita u svojoj stranci da će u slučaju njezinog zbacivanja izlazak biti odgođen ili čak i zaustavljen.
"Novi čelnik ne bi bio na funkciji do pravnog roka 21. siječnja, pa bi izbori o vodstvu stvorili rizik predaje kontrole nad pregovorima o brexitu oporbenim parlamentarcima", kazala je May.
"Novi čelnik ne bi imao vremena ponovno pregovarati sporazum o izlasku i provesti ga kroz parlament do 29. ožujka. Pa bi jedan od prvih odluka trebalo biti produženje ili ukidanje Članka 50., odgađanje ili čak zaustavljanje brexita koji ljudi žele da provedemo", dodala je premijerka.
Povjerenje o Vladi
S manje od četiri mjeseca do trenutka kad bi Velika Britanija 29. ožujka trebala istupiti iz Europske unije, peta ekonomija u svijetu klizi prema krizi, otvarajući mogućnost nesređenog izlaska iz EU bez sporazuma ili poništenje brexita putem referenduma.
Graham Brady, predsjedajući tzv. odbora 1922 Konzervativne stranke, rekao je da više od 15 posto konzervativnih zastupnika spremno tražiti glasovanje o povjerenju May.
Dostignut prag
"Dosegnut je prag od 15 posto stranačkih parlamentaraca koji traži glasanje o povjerenju čelnici Konzervativne stranke", rekao je Brady.
Glasanje će se održati između 18 i 20 sati u srijedu u Donjem domu, rekao je. "Prebrojavanje će početi odmah po glasovanju, a nakon toga bit će objavljeno priopćenje", rekao je Brady.
Dalekosežne posljedice
Brexit je najvažnija britanska politička i ekonomska odluka nakon Drugoga svjetskog rata za koju se proeuropljani boje da će podijeliti Zapad koji se hvata ukoštac s predsjedništvom Donalda Trumpa i sve većim prijetnjama Rusiji iz Kine.
Konačni ishod odredit će britansku 2,8 bilijuna vrijednu ekonomiju, imati dalekosežne posljedice na jedinstvo Ujedinjenog Kraljevstva i odrediti hoće li London moći zadržati svoje mjesto kao jedno od dva vodeća svjetska financijska centra.
May bi mogla biti smijenjena ako 158 od njezinih 315 zastupnika glasa protiv nje.