Ostavka ministra obrane Jamesa Mattisa u četvrtak upozorenje je o impulzivnom predsjedniku koji odbija savjete, prezire američke prijatelje i ponosno odbacuje kodove američkog vodstva koji su opstali od Drugog svjetskog rata, piše Stephen Collinson za CNN u svojoj analizi Mattisove ostavke.
Mattis je znatno utjecao na Washington, čak i nakon mjeseci nevjerojatnih obrata za vrijeme predsjedanja Donalda Trumpa, dok burze poniru, a pravni obruč oko Bijele kuće se steže.
Novo razdoblje globalne neizvjesnosti
Po svemu sudeći, donesena bez savjetovanja s drugima, njegova odluka da više ne radi za ćudljivog vrhovnog zapovjednika koji je odlučio izvući američke snage iz Sirije, mogla bi dovesti do novog razdoblja globalne neizvjesnosti, smatra Collinson.
Političari, eksperti za vanjsku politiku i saveznički diplomati dvije su godine potiho vjerovali da će sve biti u redu sve dok je Mattis uz impulzivnog Trumpa.
Sve dok je Mattis bio prisutan u zapovjednom lancu nekako su pomisli na sukob američke i kineske mornarice, oportunističku Rusiju, probleme na Bliskom istoku ili na iznenadnu globalnu krizu s Trumpom na čelu, bile lakše za podnijeti.
Velika zabrinutost i tjeskoba zbog Trumpa
Otkad je Mattis otišao, svijetu je bolje da se pripremi za američkog predsjednika puštenog s lanca, upozorava Collinson.
"Nikada nisam vidio toliko zabrinutosti u svom životu", rekao je Adam Kinzinger, republikanski član iz Illinoisa.
Marco Rubio upozorio je u tweetu da je Mattisova ostavka dala jasno do znanja da Amerikanci srljaju prema nizu teških političkih pogrešaka koje će ugroziti američku naciju te naštetiti njihovim saveznicima i osnažiti protivnike.
Takva neobična tjeskoba među republikancima u vezi Trumpa sugerira da je Mattis postigao barem jedan dio svog cilja kada je dao ostavku.
Nacija je na opasnom putu
Iako se u pismu obratio Trumpu, riječ je o jasno usmjerenom upozorenju zakonodavcima, posebno republikancima, koji mu se dive. Također, pismo je namijenjeno i Amerikancima izvan Washingtona, sadržavajući upozorenje da je nacija na opasnom putu.
Trumpova naredba za trenutačno povlačenje iz Sirije, prkosila je preporukama njegova tima stručnjaka za nacionalnu sigurnost. Sada se čini da počinje razdoblje u kojemu bi američka previranja mogla destabilizirati svijet.
Ranije u četvrtak, jedan je visoki dužnosnik administracije rekao za CNN da se Mattis "žestoko protivio" odluci o povlačenju vojske iz Sirije, kao i mogućem povlačenju iz Afganistana.
Čini se da je odluka donesena bez savjetovanja sa saveznicima čiji su se vojnici borili i umirali uz Amerikance 17 godina od napada 11. rujna.
Trumpove glasače nije briga
Zakonski gledano, kao glavni zapovjednik, Trump ima svako pravo preoblikovati američki položaj širom svijeta. Obećao je da će vratiti kući američke vojnike, što je cilj koji s njim dijele i mnogi Amerikanci umorni od godina ratovanja.
Trumpovi glasači, tvrdi Stephen Collinson, tražili su nekog tko će prodrmati Washington i svijet, tako da vjerojatno previše ne mare što je preplašio vlast u Washingtonu sa svojim populističkim pristupom svijetu.
Međutim, kritičari tvrde da će Trumpovo povlačenje vojske, predjele Bliskog istoka i južnozapadne Azije jednostavno predati američkim neprijateljima poput Irana, Rusije, ISIL-a i talibana.
Republikanac Lindsey Graham, koji inače podupire Trumpa, upozorio je da bi povlačenje iz Afganistana značilo otvaranje puta prema "novom 11. rujna".
Trump cilja u temelje američke globalne moći
Mattis je otišao i korak dalje sugerirajući da Trump cilja u same temelje američke globalne moći. U pismu ostavke Mattis je implicirao da je Trumpov svjetonazor potpuno oprečan svemu u što je vjerovao 40 godina koliko je u uniformi. Te vrijednosti nisu samo njegove, one su temelj nacije koja je bila stabilizirajuća sila i činila svijet sigurnijim mjestom za život, piše Collinson.
Mattis je također implicirao da je Trump zbunio američke prijatelje i neprijatelje time što je radije vjerovao ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu nego svojim vlastitim obavještajcima oko ruskog uplitanja u izbore te prijateljstvom s diktatorima poput Kima Jong-una.
Mattis je u pismu napisao da čvrsto drži do poštivanja saveznika i jasnog razlikovanja "malignih aktera" od "strateških konkurenata".
"Moramo učiniti sve što je moguće kako bismo unaprijedili međunarodni poredak koji najviše pridonosi našoj sigurnosti, prosperitetu i vrijednostima, a solidarnošću naših saveznika imamo podršku u tim nastojanjima", napisao je Mattis.
Želi li Trump povući SAD iz svijeta?
U nadolazećim danima, Matissova ostavka će vjerojatno oživjeti pitanja je li Trump sposoban biti glavni zapovjednik te namjerava li Trump zapravo jednim potezom povući SAD iz svijeta, što je naglašeno izvješćem o mogućem povlačenju iz Afganistana.
William Cohen, bivši ministar obrane, u emocionalnom govoru za CNN rekao je da je Trump usmjerio "kuglu za rušenje na sve stupove stabilnosti i sigurnosti koje smo podigli tijekom proteklih 60, 70 godina".
Cohen je u srijedu razgovarao s Mattisom te je rekao da je bio uznemiren zbog Trumpove naredbe o povlačenju iz Sirije, što je smatrao američkim dezerterstvom, napuštanjem saveznika, posebno Kurda.
"Nikada nisam odstupio ni od čega, uvijek sam vodio borbu u svakoj bitci u kojoj sam bio, ali ne mogu to napraviti u ime naše zemlje", rekao je Cohen, parafrazirajući Mattisa.
Sirija je za Mattisa očigledno bila zadnja kap, ali ne i jedina.
Mattis je dugo trpio Trumpa
Ministar obrane je bio uz Trumpa dok je smirivao Rusiju, koju vidi kao opasnog američkog neprijatelja. Gledao je kako Trump zaustavlja američke vojne vježbe na Korejskom poluotoku nakon što ga je Kim šarmirao.
Mattis je čak morao i objasniti zašto Trump raspoređuje vojsku na južnu granicu, u političkoj akrobaciji, kako bi ojačao svoju tvrdolinijašku poruku o imigraciji. Također, gledao je kako Trump u lice vrijeđa čelnike zemalja saveznika na svjetskim sastancima na vrhu.
S obzirom na takav razvoj situacije, Collinson smatra da više nije apsurdno postaviti pitanja poput hoće li Trump iznenada odlučiti povući američku vojsku iz Južne Koreje, nakon desetljeća osiguravanja tamošnjeg mira, ili hoće li povući Ameriku iz NATO-a.
"Nalazimo se u novom svijetu...", rekao je bivši vrhovni zapovjednik savezničkih snaga NATO-a, Wesley Clark, nadodavši da se "moramo suočiti s karakterom predsjednika i načinom kako donosi odluke", zaključuje svoju analizu Collinson za CNN.