Uvodenje poreza na financijske transakcije od 2016.

Deset clanica eurozone potvrdilo je u utorak u zajednickoj izjavi namjeru o postupnom uvodenju poreza na financijske transakcije od 2016.

6.5.2014.
15:43
VOYO logo

Uvodenje poreza na financijske transakcije (TFT) do sada je podrzavalo 11 zemalja, ali se izjavi za sada nije pridruzila Slovenija zbog krize, prepustivsi tu odluku buducoj vladi.

Ministri financija 10 zemalja predstavili su svoju izjavu ministrima financija svih zemalja clanica Europske unije. U zajednickoj izjavi se izrazava spremnost tih zemalja da suraduju sa svim zemljama clanicama i odlucnost da se do kraja godine dogovori tekst rjesenja o uvodenju TFT-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvo transakcije dionicama i nekim derivatima

U tekstu se navodi da ce porez uvoditi postupno, a na pocetku ce se oporezivati transakcije dionicama i nekim derivatima, pri cemu ce se voditi racuna o ekonomskim ucincima toga poreza.

Buduci da o uvodenju TFT-a nema konsenzusa medu svim zemljama clanicama, skupina zemalja odlucila je koristiti mehanizam pojacane suradnje. Sudeci prema tekstu izjave taj porez bi se na pocetku znatno razlikovao od prijedloga direktive Europske komisije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komisija je u svom prijedlogu predvidjela porez od 0,1 posto na dionice i obveznice i 0,01 posto na financijske derivate.

Porezom na financijske transakcije moglo bi se, prema procjenama Komisije, godisnje ubrati preko 50 milijardi eura, od cega bi dio mogao zavrsiti u europskom proracunu.

Velika Britanija protiv

Glavni zagovornici uvodenja toga poreza su Njemacka i Francuska, dok se tome najvise opire Velika Britanija.

Velika Britanija je najveci protivnik poreza na financijske transakcije, koji se jos naziva i Tobinov porez, po americkom ekonomistu koji ga je osmislio sedamdesetih godina proslog stoljeca. London tvrdi da bi taj porez mogao funkcionirati samo ako bude uveden na globalnoj razini i da bi u suprotnom donio vise stete nego koristi. Unutar EU-a tome se jako protivi i Svedska koja je 90-tih samostalno uvela taj porez, sto se nije pokazalo uspjesnim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosli tjedan je Sud EU-a u Luxembourgu odbacio prituzbu Velike Britanije koja je za cilj imala sprijeciti uvodenje poreza na financijske transakcije u Europi. Da je to Sud prihvatio to bi onda znacio definitivni kraj toga prijedloga, a ovako je ponovno postao aktualan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo