UVODI SE EUROPSKA MINIMALNA PLAĆA: /

Evo što to znači za plaće Hrvata

Image
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

Ursula von der Leyen zalaže se da svi na razini Europske imaju ista pravila u određivanju minimalne plaće

20.9.2020.
15:03
Davor Puklavec/PIXSELL
VOYO logo

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen ponovno je ovog tjedna aktualizirala pitanje minimalne plaće na razini Europske unije u govoru na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta, najavivši skoro donošenje zajedničkih pravila koja će državama članicama pomoći u određivanju minimalne plaće. Poručila je da svi moraju imati pristup minimalnim plaćama putem kolektivnih ugovora ili na osnovi zakonskih minimalnih plaća, piše Tportal.

Minimalna plaća zakonom je propisana u 21 državi Europske unije, a u šest članica utvrđena je kolektivnim ugovorima. Prema posljednjim podacima Eurostata, bruto minimalac se kreće od 312 eura u Bugarskoj do 2142 eura u Luksemburgu, a Hrvatska se s 546 eura nalazi pri dnu europske ljestvice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inicijativa Europske komisije ima za cilj osigurati da minimalne plaće budu utvrđene na primjerenoj razini te da se njima štite svi radnici te će potkraj listopada izaći s prijedlogom direktive s pravilima koja će važiti za sve članice.

Image
EU ŽELI JEDINSTVENU MINIMALNU PLAĆU ZA SVE ČLANICE: /

Što to znači? Pa, minimalac u Hrvatskoj bi trebao porasti za 400 kuna

Image
EU ŽELI JEDINSTVENU MINIMALNU PLAĆU ZA SVE ČLANICE: /

Što to znači? Pa, minimalac u Hrvatskoj bi trebao porasti za 400 kuna

Što traže sindikati?

Ana Milićević Pezelj, izvršna tajnica za socijalni dijalog i javne politike Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), očekuje da će Komisija prihvatiti prijedlog europskih sindikata o tome da se visina minimalne plaće veže uz prosječnu (medijalnu) plaću. "Sindikati traže da minimalna plaća bude najmanje 60 posto medijalne, odnosno 50 posto prosječne plaće u pojedinoj zemlji", otkriva Milićević Pezelj za Tportal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski bi minimalac tako bio između 3400 i 3500 kuna neto, što je 150 do 250 kuna viši nego trenutačno. Premijer Andrej Plenković je obećao da će do kraja mandata njegova vlada povisiti minimalac na 4250 kuna.

Kolektivni ugovori

Minimalna plaća je samo jedan od alata, a drugi važan mehanizam o kojem ovise najniže plaće su kolektivni ugovori, kaže Pezelj. Europska komisija zalaže se za uspostavu funkcionalnog kolektivnog pregovaranja za određivanje plaća i efikasne mehanizme praćenja.

Podaci Eurostata govore da je razina plaća usko povezana s time jesu li radnici pokriveni kolektivnim ugovorom, tako da u zemljama s najnižom prosječnom i minimalnom plaćom, u koje spada i Hrvatska, manje od 30 posto radnika prima plaću određenu kolektivnim pregovaranjem. U zemljama s najvišim plaćama (Danska, Irska, Švedska...) plaće za više od 70 posto radnika pokrivene su kolektivnim pregovaranjem, piše Tportal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo