U Sabornom hramu Hristova Vaskrsenja u Cetinju ustoličen je novi mitropolit Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Joanikije, unatoč velikim neredima i sukobima demonstranata s policijom. On i srpski patrijarh Porfirije helikopterom su prebačeni iz Podgorice u Cetinje nešto prije devet sati, a ceremonija ustoličenja trajala je gotovo sat i pol vremena. Nakon toga su ponovno helikopterom vraćeni u Podgoricu, javljaju Vijesti.me.
Reporterka RTL-a javlja kako se za vrijeme ustoličenja glavnom gradskom trgu u Cetinju nije moglo prići, a oko manastira su uspostavljene najveće mjere opreza. U čuvanju svećenstva angažirana je i Protuteroristička jedinica.
'Mir je ovdje potrebniji od ičega'
Iz policije su službeno objavili kako je u neredima privedeno 14 osoba, od kojih su dvije uhićene. Jedna od njih je i savjetnik predsjednika Crne Gore, Veselin Veljović. U neredima su, javlja N1, na meti bili i novinari, pa je tako kamenjem napadnuta njihova reporterska ekipa. Tijekom prosvjeda ozlijeđeno je sedam policajaca, a stižu i dojave o ozlijeđenim prosvjednicima.
"Nismo došli ovdje da bilo što otmemo i ugrozimo ili ne daj Bože ukrademo, došli smo da obavimo sveti čin Vašeg ustoličenja. Mir je ovdje potrebniji od ičega. Vi ste ovdje ne da pitate tko je tko i kojem narodu pripada, Vi ste ovdje da otupljujete oštrice i spajate mostove", rekao je patrijarh Porfirije obraćajući se mitropolitu Joanikiju.
On je, pak, rekao kako su u Cetinju viđene brojne umjetno izazvane podjele, za "koje će trebati dosta vremena da ih prijeđemo". Prosvjedi jasno pokazuju napetosti u Crnoj Gori između stanovnika koji zagovaraju tješnje veze s Beogradom i Crnogoraca koji se tome protive.
Sukob političkih opcija
Crnogorski premijer Zdravko Krivokapić kazao je da je napad na policiju napad na državu. "Sve što se događalo jučer i danas na Cetinju je pokušaj terorističkih akcija. Potpuno je jasno da su nalogodavci i organizatori najviše rukovodstvo DPS-a u suradnji sa organiziranim kriminalnim grupama kojima će država stati na put", napisao je Krivokapić na Twitteru.
S druge strane, zastupnik Demokratske partije socijalista (DPS) i bivši premijer Duško Marković rekao je da je Krivokapićeva vlada uvela državu u sukobe i uzrokovala najveće posrnuće Crne Gore.
"Vlada je jutros, bezobzirno napadajući mirne građane i njihovo pravo da slobodno prosvjeduju, uvela državu u sukobe i uzrokovala najveće posrnuće Crne Gore. Rane, ožiljci, suze i povrijeđeno dostojanstvo ljudi bit će svakodnevna mora nalogodavcima ovog beščašća: predsjednika i potpredsjednika vlade koji snose svu odgovornost za ove nemile događaje i nesumnjivu uzurpaciju ingerencija kroz prekoračenje ovlaštenja", napisao je Marković na Twitteru.
Situacija u crnogorskoj prijestolnici nakon ustoličenja je mirna, građani su u šetnji ulicama Cetinja, a policija raščišćava ostatke barikada i uspostavlja redovit promet prema Podgorici.