Ne dolazi svaki plan za spas planet s cjenovnom etiketom, baš naprotiv - postoji više načina na koje možete biti ljubazniji i brižniji prema našem domu Zemlji, a usput možete i uštedjeti. Mirror je objasnio kako.
Jeftino ne mora biti i loše za okoliš, štoviše, štednja novca i očuvanje planeta bazirani su na istim principima - napraviti najbolje od resursa koje već imamo.
Dva su područja gdje su ušteda i očuvanje planeta najuže poveani - otpad i energija. U gotovo svim slučajevima će promišljeno upravljanje tim dvjema stvarima donijeti i uštedu u novcu.
U cilju da uštedite novac i spasite planet, možete razmisliti o ovih 11 stvari i barem poneke i primijeniti.
Šalice za kavu
Malo truda i uloženog novca u šalicu za kavu koju možete ponovno koristiti može puno pomoći. Sljedeći put kada uletite kafić kako biste uzeli kavu za van, ponudite konobaru vlastitu šalicu koju ćete nositi sa sobom. Na taj način ćete producirati manje smeća.
Vožnja
Prelazak na hibridno ili električno vozilo pomažu okolišu, no ovdje se troškovi ipak ne mogu zanemariti. No, možete biti bolji prema planetu i s automobilom kojeg već posjedujete. Mali koraci poput uklanjanja krovnih prtljažnik ili nosača za bicikle kada ih ne koristite može pomoći pri uštedi goriva.
Izbjegavanje nepotrenog kočenja ili ubrzavanja također štedi gorivo, dok razumna brzina i mijenjanje brzina na otprilike 2.000 RPM-a također smanjuje emisiju plinova.
Boce za vodu
Ne kupujte vodu u plastičnim bocama, umjesto toga uložite u jednu koju možete uvijek imati sa sobom i puniti je po potrebi.
Štednja energije u domu
Nekoliko je načina na koje možete uštedjeti energiju kod kuće, a pritom i uštedjeti novac. Isključivanje uređaja umjesto da ih držite na opciji "standby" smanjuje račune. Pranjem suđa, koristite li pažljivu vodu iz slavine, postići ćete isti učinak.
Postavite li aluminijsku foliju iza radijatora znači ulog koji također donosi uštedu energije i novca.
Britvice za brijanje
Za otprilike stotinjak kuna možete kupiti tradicionalnu britvicu koju ćete oštriti sami, što znači da više ne morate kupovati britvice koje poslije bacate u smeće. Ljudi su se tako brijali stoljećima, zašto ne biste i vi?
Odbacivanje pjena i gelova za brijanje također je dobra ideja. Kistovi za brijanje uz koje od obične pločice sapuna možete napraviti pjenu ne traju zauvijek, ali se mogu koristiti godinama.
Hrana
Smanjite li količinu hrane koju bacate uštedjet ćete novac, ali i svoju odgovornosts za emisiju ugljičnog dioksida. Pomno planirajte svoju prehranu, razmišljate u trgovinama i ostatke iskoristite na koji god način uspijete.
Sredstva za čišćenje i higijenu
Izbjeljivač, tekućina za pranje raznih površina i materijala, sprejevi i ostalo dolaze u plastičnoj ambalaži. Zero-waste teorija predlaže da se počnete koristiti običnim octom, sodom bikarbonom i limunom kako biste očistili gotovo sve. Radi se vrlo jeftinom, a visoko učinkovitom rješenju.
Kapsule za pranje veša
Moderne kapsule koje stižu u plastičnoj ambalaži daleko su od jeftinog rješenja, a jako zagađuju. Vratite se na prašak i tako ćete bacati manje plastike, a uštedjeti više novca. Danas postoje i razni organski, prirodni, biorazgradivi proizvodi koje možete naručiti s Amazona.
Kapsule s kavom i čajem
Prije nekoliko godina stigla je šokantna vijest da u vrćicama čaja također postoji mikroplastika, što znači da su i one produkt koji ne bi smio završiti na otpadu. Na tržištu postoje bolja rješenja, cjediljke i vrećice za listiće čaja koje možete koristiti uvijek iznova.
Kapsule s kavom također predstavljaju otpad opasan po planet, stoga prijeđite na "tradicionalnija" rješenja.
Potrošnja vode
Potrudite se smanjiti potrošnju vruće vode i vode općenito, tako ćete smanjiti pritisak na okoliš, ali i uštedjeti na računima.
Možete to učiniti slijedeći nekoliko koraka: pobrinite se da vam slavine ne kapaju, ne ostavljajte vodu da teče bezveze, zatvorite slavinu dok četkate zube, brijete se, šamponirate i slično.
Perilicu za pranje odjeće uključujte samo dok su skroz pune i odrecite se kupki, brzi tuš je održivije rješenje. Također, postoje i tuševi koji štede vodu pa nije uložiti u to.
Dijelite stvari
Gotovo svatko kod kuće ima predmete ili stvari koje im trebaju, ali ih rijetko koriste. Lokalne zajednice bi u grupama na društvenim mrežama mogle posuđivati alate, stvari koje im zatrebaju, umjesto da ih kupuju. Iznajmljivanjem stvari mogli biste i zaraditi.
Što se tiče prijevoza, tu su opcije kao što je Bla Bla car i slično.