UPOZNAJTE "SICARIOSE": /

Ubojice odgovorni za val krvoprolića u Latinskoj Americi

Image
Foto: AFP/Ilustracija, ALFREDO ESTRELLA

Iako se broj ubojstava u svijetu smanjuje od 2000. godine, ubojstva su porasla u Latinskoj Americi i na Karibima, otkrivaju podaci Ujedinjenih naroda.

24.10.2015.
9:55
AFP/Ilustracija, ALFREDO ESTRELLA
VOYO logo

Broj ukupno ubijenih također je zapanjujuć. Između 2000. i 2010. godine bilo je više od milijun ubojstava, a u tim zemljama organizirani kriminal vrlo je raširen.

Prilikom svojeg prvog naručenog ubojstva Gustavo je stajao preblizu žrtve iako mu je mentor pokazao gdje mora stajati te da mora gađati glavu i srce. Imao je 18 godina kada je prvi puta ubio, no uspaničio se i ispalio više hitaca u žrtvu. Krvavu odjeću je bacio, a kao posljedicu imao je noćne more.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prestao brojati ubojstva

Na svom drugom zadatku Gustavo je bio mirniji i s dva hica ubio je žrtvu te je neozlijeđen napustio mjesto događaja. Za kokainski kartel radi od 13 godine, a nakon što je odradio prvo ubojstvo svakih nekoliko tjedana dobiva nove mete. Uslijedilo je 10., 15. pa 20. ubojstvo nakon čega je prestao brojati.

Noćne more su prestale, a on je razvio takav mentalni sklop da ne razmišlja o svojim žrtvama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Fokusiram se i radim svoj posao. Prije nego izađem pomolim se Isusu i razbistrim um. Nikada ne uzimam drogu ili alkohol prije posla jer mi trebaju sva osjetila. Nakon povratka se opustim, popušim džoint i slušam muziku", rekao je Gustavo.

ŠEF NAJBRUTALNIJEG MEKSIČKOG NARKOKARTELA: Djecu bacao s mosta, protivnike dekapitirao

Val krvoprolića

Ian Grillo, novinar Timea, razgovarao je s Gustavom 2011. godine za potrebe knjige "El Narco". Pokušao je saznati više o valu krvoprolića koji je zahvatio Latinsku Ameriku. U idućim godinama razgovarao je s više plaćenih ubojica (sicario) u Meksiku, Hondurasu i Ekvadoru. Na Jamajci je razgovarao sa sličnim plaćenim ubojicama koji sebe nazivaju "shottas" te u Brazilu s "vojnicima" koji rade za "komandose" koji trguju ljudima.

Oni su dio "vojske ubojica" koja je preplavila Latinsku Ameriku i zbog kojih je stopa ubojstava "skočila u nebo".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ "sicario" prvi put se počela koristiti u Kolumbiji 1980. godine te se proširila na Meksiko i Honduras nakon što su karteli uveli nove rute krijumčarenja. Pojmovi vezani uz narko kartele širili su se kroz sapunice i pjesme iz Meksika i Kolumbije, no pojavljivanjem filma "Sicario" u američkim kinima ta riječ pronašal je svoj put i na englesko govorno područje.

Kolumbijski krijumčari formirali su prve odrede "sicarija" kako bi zaštitili milijarde dolara koje zarađuju krijumrčarenjem u SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tvorac sicariosa"

Isaac Guttnan Esternbergef bio je tvorac "najnasilnijeg stroja smrti koje je zemlja ikada poznavala". On je bio operativac u kartelu te je smatrao kako bi umjesto plaćenih ubojica mogli masovno regrutirati mlade ljude plaćama i osjećajem svrhe. Svoje ime su izveli iz latinske riječi sicarri koja je opisivala Zelote iz Judeje koje su Rimljane ubijali noževima.

Gustavo je tipični Sicarios. Sin je radnika i živio je u maloj kućici na padinama Medelina. Kao ubojica ima 600 dolara mjesečne plaće, ali i 2000 do 4000 dolara za svako ubojstvo, što je puno veća zarada nego što njegov otac dobije za prevoženje cementa.

"Neki ljudi ubijaju iz zadovoljstva, zato što zapravo uživaju ubijati i ovisni su o krvi. Ja to radim iz potrebe", kazao je Gustavo koji smatra kako samo izvršava naredbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dobijem poziv 'Dolazi malena djevojčica (šifra za žrtvu), pobrini se za nju'. Oni mi daju fotografiju mete i tada kreće lov".

Image
NOVI BIJEG: /

Meksički kralj droge "EL Chapo" ponovno pobjegao iz strogo čuvanog zatvora

Image
NOVI BIJEG: /

Meksički kralj droge "EL Chapo" ponovno pobjegao iz strogo čuvanog zatvora

Mladići, bivši vojnici i policajci

Kada su meksički karteli povećali krijumčarenje droge preko američke granice 2000-ih godina, tada su proširili i svoju vojsku ubojica. Većinom su to bili mladići iz geta, no bilo je tu i bivših vojnika i policajaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među njima je bio i Gonzalo s kojim je autor razgovarao u zatvoru u gradu Ciudad Juarez. Bivši policajac postao je šef ubojica u gradu. Objasnio je kako su planirali svoje napade i zašto su bili tako uspješni u ubijanju.

"Pokrivamo sve točke i funkcioniramo kao policija u SAD-u", kazao je Gonzalo i dodao da na terenu imaju puno operativaca. Među njima su i žene i djeca koji mogu biti važni operativci i nadgledati stvari.

"Ako netko pokuša pobjeći na tom će mjestu biti operativac koji će reagirati", objasnio je Gonzalo.

Objave na društvenim mrežama

Kako bi pokazali svoju moć, ubojice na društvenim mrežama objavljuju snimke i fotografije. Maskirane grupe ubojica poziraju s pancirkama i snažnim oružjem i te su fotografije vrlo popularne među korisnicima, no one mogu i otkriti ubojice. Tako su fotografije šefa grupe Anthrax Josea Rodriga Arechige dovele do njegovog uhićenja i izručenja SAD-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako mnogi završe u zatvoru, čini se da ne postoji manjak novih ubojica. Pridružuju se mladići, pa čak i žene i tinejdžeri. Tako je počeo i ubojica koji se naziva Montana iz Hondurasa. On je svoje prvo ubojstvo počinio sa samo 14 godina. Za smaknuće dilera koji lokalnoj banci nije dao dio zarade dobio je samo 45 dolara.

"Osjećao sam se izvrsno. Postaješ ovisan o ubojstvima. Želiš ponovno ubiti samo kako bi dobio taj osjećaj", kazao je Montana koji je ime izabrao prema liku Al Pacina iz filma Scarface.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

The Time/Danas.hr

FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo