Predsjedničku palaču dao siromašnima

Nazivaju ga najsiromašnijim i najvelikodušnijim političkim vođom na svijetu.

30.10.2012.
11:38
VOYO logo

77-godišnji Jose Mujica potpuno je atipičan političar koji nastoji voditi život običnog građanina. Njegova jedina osobna imovina je stari automobil Buba, iako je dobio na korištenje, kao službeno prijevozno sredstvo, skromni Chevrolet Corsu, koji naziva "predsjednički automobil". Jose Mujica nema bankovni račun i ima jako malo dugova.

'Mora mi biti dovoljno'

Radi se i o jednom od najmanje plaćenih predsjednika. Njegova godišnja plaća iznosi 150.000 dolara. Predsjednik od tog iznosa samo deset posto zadržava za, kako kaže, osobnu potrošnju, dok ostatak prebacuje fondaciji kojom upravlja Pokret narodnog djelovanja, njegova lijevo orijentirana politička organizacija koja podupire mala proizvodna poduzeća i nevladine organizacije koje rade na izgradnji stambenih objekata za siromašne. Od predsjedničke plaće Mujici tako ostaje oko 1.250 dolara mjesečno, prenosi wordpress.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Taj mi je iznos dovoljan, mora mi biti dovoljan jer mnogi Urugvajci žive s puno manje", objasnio je jednom Mujica za El Mundo.

A kako bi čitatelji dobili kompletniju sliku o njegovoj zaradi, evo usporedbe njegove plaće s plaćom ostalih političkih lidera, uzevši u obzir pretpostavku da se većina njih ne odriče dobrog dijela svoje plaće u korist siromašnih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mujica s plaćom od 150.000 dolara godišnje zarađuje 5,8 posto plaće Davida Camerona (Velika Britanija), 4,2 posto Stephena Harpera (Kanada), 3,1 posto godišnje plaće Baracka Obame (SAD), 2,9 posto Railae Odingae (Kenija), 2,5 posto plaće Juliae Gillard (Australija) i samo 0,7 posto plaće Leea Hsiena Loonga (Singapur).

http://www.youtube.com/embed/YVbJCCg11Tg (Video je na španjolskom, ali pruža sliku svakodnevnog života urugvajskog predsjednika)

U vrijeme kad su mnogi svjetski lideri nametnuli teške mjere štednje svojim građanima i građankama, Mujica živi vrlo jednostavnim, zapravo, asketskim životom za jednog predsjednika. Umjesto u predsjedničkoj palači Suarez y Reyes, koja mu je dana na raspolaganje, živi u kući na farmi u predgrađu Montevidea, gdje sa svojom suprugom, s kojom se vjenčao 2005. godine, nakon dosta godina zajedničkog života, uzgaja povrće i cvijeće.

Predsjedničku palaču dao beskućnicima

A kako predsjednička palača, koju inače koristi samo za državničke susrete i sastanke, ne bi zjapila neiskorištena, predsjednik ju je tijekom hladnih dana 2012. dao na raspolaganje beskućnicima i njihovim obiteljima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evo još jedne zanimljivosti o predsjedniku Mujici. Tijekom sudjelovanja na jednoj konferenciji početkom listopada, na predavanju se pojavio s ozljedama na nosu. Kad su ga pitali odakle mu te ozljede, kazao je da se ozlijedio dok je pomagao susjedu popraviti metalni krov oštećen tijekom oluje popraćene jakim vjetrom.

Vođa gerilske skupine

Jose Mujica je u mladosti bio vođa urugvajske gerilske skupine National Libertation Movement, poznate pod nazivom Tupamaros. Između 1960. i 1972. godine Tupamarosi su se sukobili s konzervativnom vladom Urugvaja, ali su poraženi 1972. Većina vođa ovog pokreta, uključujući i Mujicu, završila je u zatvoru tijekom vojne diktature, koja je vladala zemljom od 1973. do 1985. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mujica je skoro 14 godina proveo u zatvoru. 1985., na kraju vojnog režima, pušten je temeljem zakona o oprostu, a 1999. je izabran za senatora. U ožujku 2005. Mujica je od strane predsjednika Tabarea Vazqueza imenovan ministrom stočarstva, poljoprivrede i ribarstva, čiju je funkciju obnašao do ožujka 2008., kad se vratio u urugvajski parlament kao senator. U studenom 2009. izabran je za predsjednika republike za razdoblje od 2010. do 2015.

A što takav predsjednik znači za svoju zemlju?

Urugvaj je druga najmanja zemlja Južne Amerike. Međutim, treća je po razvijenosti na kontinentu, odmah nakon Argentine i Čilea, s BDP-om po glavi stanovnika od 15.656 dolara. To je manje od trećine BDP-a po glavi stanovnika u SAD-u, ali trostruko više od bolivijskog ili paragvajskog.

Urugvaj je tijekom posljednjih godina, unatoč financijskoj krizi u mnogim europskim državama, uspio izbjeći recesiju i zadržati pozitivnu stopu rasta, a što je rezultiralo BDP-om od 8,5 posto u 2010. i šest posto u 2011. godini.

Urugvaj postao druga najmanje korumpirana zemlja u Južnoj Americi

Urugvaj je pod predsjednikom Mujicom postao poznat kao druga najmanje korumpirana zemlja u Južnoj Americi (prva je Čile), odnosno, prema podacima Transparency Internationala, 25. na svijetu. Drugi je i po kvaliteti života u Latinskoj Americi (nakon Argentine), te 22. u svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, unatoč nevjerojatnoj popularnosti među siromašnima, predsjedniku Urugvaja popularnost ipak pada. Ona sad iznosi tek 36 posto (nasuprot 51 posto na početku predsjedničkog mandata). Prema izvješćima agencija za ispitivanje javnog mnijenja, Urugvajci mu zamjeraju "nedostatak rješenja" koja se tiču sigurnosti, obrazovanja, rasta inflacije i njezinog utjecaja na plaće.

Jose Mujica u siječnju 2012. bio je sudionik tradicionalnog samita Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru pod nazivom "Budućnost kakvu želimo". Tamo je održao jednostavan, elokventan i dirljiv govor o "ljudskoj sreći i okolišu", koji je ocijenjen jednim od najboljih govora na konferenciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo