Nakon što ga je ugrizla bijesna mačka u Maroku, Britanac Omar Zouhri proveo je dva mjeseca patnje i agonije prije nego što je umro. Njegov 38-godišnji nećak Nabil Jellal tjednima je u užasu promatrao kako Omarovo zdravlje i tijelo propadaju, kako se teško kreće, guta i diše.
Da stvar bude gora, Omar je umro u istoj bolnici u kojoj je prije 10 godina umrla i njegova četverogodišnja kći Amira od leukemije. Kako je Nabil rekao za Mirror, 58-godišnjak je bio pod sedativima, ali se i dalje borio protiv bjesnoće sve do 4. studenog. 30. kolovoza ugrizla ga je mačka.
Prema Nabilovim riječima, Omara je napala mačka i ugrizla za kažiprst dok je bio s 12-godišnjim sinom izvan obiteljske kuće u gradu Meknes u sjevernom Maroku.
Mačka je ugrizla i dvoje djece koja su umrla
Osim njega, mačka je ugrizla i dvoje mlade djece u blizini. Odmah nakon napada odvezao je djecu u bolnicu na liječenje, a on je dobio injekciju tetanusa.
Međutim, kada se 5. rujna vratio u Ujedinjeno Kraljevstvo, doktori u Maroku nazvali su Omara da odmah potraži medicinsku pomoć jer su djeca umrla.
Omar, koji ima i 11-godišnju kći, do sredine rujna primio je seriju cjepiva. Međutim bilo je prekasno, bolest ga je postupno preuzela.
Kada ga je u listopadu počeo boliti prst doktori su mu dali antibiotike i kremu. Nabil je ispričao kako su se Omaru počeli grčiti mišići, pa mu je savjetovao da ode do bolnice.
Bolovi, povraćanje, glavobolja, nemogućnost gutanja
"Bio je kod kuće u krevetu četiri ili pet dana u bolovima, povraćao je, s glavoboljom, bez mogućnosti gutanja, tako da mu je bilo jako teško jesti. Pregledali su ga u bolnici Stoke Mandeville Hospital", rekao je Nabil, nadodavši da su se počeli pojavljivati novi simptomi.
Nije mogao dodirivati hladne stvari, ruka mu je bila beživotnai nije smio imati vodu u blizini. Dva dana prije smrti Omara su poslali u bolnicu John Radcliffe Hospital u Oxfordu.
Kako bi ga posjetili morali su nositi zaštitnu odjeću
No, nažalost, bilo je kasno. Imao je bjesnoću i njegovo se stanje pogoršalo preko noći. Bio je smješten u prostoriji a posjetitelji su morali nositi zaštitnu odjeću kako bi ga vidjeli.
Neovisno o tome, i dalje se borio, pokušavao je hodati i pričati, ali doktori su rekli da ima dva do makismalno sedam dana života.
"Vratili smo se u subotu, 3. studenog. Jedva se mogao pomaknuti, bio je pod sedativima, ali i dalje se borio i pokušavao ustati. Malo je i govorio, neke od njegovih zadnjih riječi bile su da se brinemo za njegovu obitelj", rekao je Nabil.
U nedjelju ujutro, Omar je umro, ostavivši tako cijelu obitelj slomljena srca.
U Maroku je bio u posjeti obitelji i prijateljima
Živio je 30 godina u Aylesburyju, nakon što je došao iz Maroka. Radio je u kebabdžinici s Nabilom sve dok mu se žena Chadia nije razbolila.
U Maroko je otišao kao i svakog ljeta na mjesec dana kako bi posjetio obitelj i prijatelje.
Bjesnoća
Bjesnoća se prenosi u slini bijesnih životinja putem ugriza ili ogrebotina. Ne postoji lijek, ali se može spriječiti cijepljenjem. Jednom kada se simptomi pojave gotovo uvijek dovodi do smrti.
Simptomi uključuju temperaturu, glavobolju, slabost, a mjesto ugriza ili ogrebotine može početi peći. Neki drugi simptomi koji se pojavljuju kasnije su grčevi mišića i iracionalni strahovi poput straha od vode.
Putnike se poziva da potraže medicinsku pomoć ako dođu u kontakt sa životinjama u zaraženim zemljama, piše Mirror.