Ruska agresija na Ukrajinu traje već gotovo pune tri godine, a za to vrijeme gotovo ništa od ciljeva Kremlja nije ostvareno na terenu. Iako je sam Vladimir Putin najavio da će "specijalna vojna operacija" trajati samo nekoliko tjedana, ni tri godine kasnije Kremlj se ne može pohvaliti nekim većim uspjesima. Washington i Bruxelles procjenjuju da je do danas ubijeno najmanje 430.000 ruskih vojnika, a vjerojatno je da je ta brojka i puno veća.
S druge strane, ukrajinske snage sigurnosti pokazale su izuzetnu prilagodljivost u borbi protiv daleko većeg okupatora. Njihova sposobnost da samostalno razvijaju nove tipove naoružanih bespilotnih letjelica, te da ih proizvode 3D printanjem komponenti, praktički na prvoj crti bojišnice, svjedoči o iznimnom tehničkom znanju, ali i velikom domoljublju Kijeva.
Kibernetičke snage
Ukrajina je također u relativno kratkom vremenu uspjela formirati izuzetno sposobne "kibernetičke snage", skupine hakera koje su sposobne napasti bilo koji računalni sustav u Rusiji, kao i u zemljama koje podržavaju rusku agresiju. Ukrajinska "IT vojska" sastoji se ne samo od vojnih snaga, već i od velikog broja civila, kako iz Ukrajine tako i iz drugih zemalja, koji su stručnjaci u raznim područjima računalnih mreža, softvera i ranjivosti u raznim aplikacijama.
Tako su prije nekoliko dana ukrajinske snage uspjele potpuno uništiti infrastrukturu ruskog internetskog pružatelja usluga "Nodexa" koji ima sjedište u Sankt Petersburgu. Njihova web stranica trenutno je nedostupna, a ukrajinski hakeri tvrde da su "uspjeli izbrisati sve korisničke podatke sa servera i praktički zaustaviti sav daljnji protok podataka prema internetu ovog pružatelja usluga".
Da je "Nodex" praktički zaustavljen pokazao je i servis za nadzor interneta "NetBlocks". Stručnjaci kažu da će "Nodex" moći vratiti neke od usluga u određenoj mjeri vraćanjem takozvanih "DHCP" poslužitelja i podataka, ali to je svakako veliki udarac ruskoj internetskoj sigurnosti.
Loša sigurnost računalnih mreža
Da je sigurnost podataka i pristupa računalnim mrežama u Rusiji niska ili gotovo nikakva, pokazuje sličan hakerski napad iz ožujka prošle godine, kada su ukrajinski hakeri uspješno napali rusko Ministarstvo obrane i ukrali kompletne baze podataka i tzv. "javne ključeve" šifriranja, koji se koriste za šifriranje podataka.
Ukrajinski hakeri su se tada "pohvalili" na internetskim forumima da su "imali izuzetno lak posao, budući da su visoki dužnosnici ruskog ministarstva koristili kućna imena kao lozinke, a neki su čak čuvali važne i povjerljive podatke na svojim osobnim pametnim telefonima ili ih čak nosili na svojim prijenosnim računalima".
POGLEDAJTE VIDEO: Hoće li Hrvati osjetiti Putinov potez?