Američki predsjednik Joe Biden upozorio je ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskija da ima samo "nekoliko tjedana" da se pripremi za rusku invaziju nakon što je Washington odbacio glavne sigurnosne zahtjeve Moskve.
Biden je u četvrtak navečer podijelio detalje telefonskog razgovora s ukrajinskim predsjednikom tijekom kojeg je upozorio ukrajinskog čelnika na "izrazite mogućnosti" da će Vladimir Putin napasti njegovu zemlju u veljači, piše Daily Mail.
Stižu 'najhladniji tjedni' u istočnoj Europi
To bi značilo da je ruska invazija tempirana tako da se poklopi s najhladnijim tjednima u istočnoj Europi, kada će tlo biti čvrsto zamrznuto, što će tenkovima i topništvu omogućiti lako manevriranje. Američki dužnosnici ranije su rekli kako se čini da je neuobičajeno blaga zima odgodila Putinove planove napada pretvarajući regiju u močvaru.
Odvojeno, visoki britanski obavještajni dužnosnik upozorio je da će Putin vjerojatno pokrenuti napad na Kijev iz Bjelorusije na sjeveru koristeći vojne vježbe koje će se tamo održati sljedeći mjesec kao paravan.
Dužnosnik je, govoreći za The Times, rekao da bi se to moglo poklopiti s amfibijskim napadom s Krima na južni lučki grad Odesu koristeći transportne brodove koji su viđeni kako plove po Europi prošlog tjedna.
Deseci tisuća vojnika tada bi mogli krenuti s istoka, potencijalno s ciljem zauzimanja cijele zemlje. Iako je trenutni broj ruskih vojnika na granici nedovoljan za ovu operaciju, rekao je dužnosnik, Putin bi mogao okupiti dovoljno velike snage da posao obavi za "dva do tri tjedna".
Smatra se da Rusija trenutno ima između 100.000 i 120.000 vojnika okupljenih na granici, koji su nedavno pojačani medicinskim timovima i logističkom potporom koja je potrebna za održavanje snaga invazije. Deseci tisuća vojnika mogli bi stići sljedećih tjedana, rekao je dužnosnik.
"Neke su procjene da će doći još 60.000, ako ne i više od toga. Sigurno nije samo pregovaračka taktika ili prazna prijetnja kada rasporedite ovoliko vojnika s ovom sposobnošću", navodi.
'Malo prostora za optimizam'
Upozorenja su izdana dan nakon što su Vladimiru Putinu poslana dva pisma u kojima se odbijaju njegovi zahtjevi da se Ukrajini zabrani ulazak u NATO i da savez povuče sve svoje snage iz bivših sovjetskih država. Jedno je pismo poslao američki državni tajnik Antony Blinken, dok je drugo poslao šef NATO-a Jens Stoltenburg. Niti jedno pismo nije javno objavljeno, ali su obojica izjavila da nema osnova za Putinove ključne zahtjeve. Blinken je kazao da su iznesene "ozbiljne" protuponude za koje se nada da će navesti Kremlj na nastavak razgovora.
Dmitrij Peskov, Putinov glasnogovornik, rekao je jučer da nakon čitanja pisama ima "malo prostora za optimizam", no istovremeno je ostavio otvorena vrata za daljnje razgovore i rekao da Rusija neće žuriti s odgovorom.
Napetosti su porasle posljednjih tjedana, jer su Sjedinjene Države i njihovi saveznici u NATO-u izrazili zabrinutost da gomilanje oko 100.000 ruskih vojnika u blizini Ukrajine signalizira da Moskva planira invaziju. No, Rusija to poriče, pritom iznoseći niz zahtjeva za koje tvrdi da će poboljšati sigurnost u Europi.
Lavrov: 'Ne želimo rat'
"Rusija ne traži rat sa Sjedinjenim Državama i NATO-om", rekao je u petak najviši diplomat te zemlje dok je signalizirao otvorenost za daljnji dijalog unatoč tome što je Zapad odbacio njegove sveobuhvatne sigurnosne zahtjeve, prenosi The Moscow Time.
"Ako ovisi o Rusiji, neće biti rata. Ne želimo rat", rekao je ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov. "Ali nećemo dopustiti [Zapadu] da grubo ignorira i gazi naše interese", rekao je Lavrov, pritom optužujući zapadne vlade da "histerično napreduju" u prijetnji invazije Rusije na Ukrajinu.
SAD i NATO u srijedu su odbacili zahtjev Rusije da zaustavi širenje NATO-a u istočnoj Europi, uključujući trajnu zabranu Ukrajine iz saveza, ali su naveli područja u kojima bi mogli povećati suradnju s Moskvom.
Također je napravio razliku između "sramotnog" i "visoko ideološkog" odgovora NATO-a i odgovora Sjedinjenih Država, što je pohvalio kao "vrhunac diplomacije".
Kao područja mogućih pregovora istaknuo je raspoređivanje projektila, mehanizme za uklanjanje sukoba i vojne vježbe daleko od rusko-NATO granica.
Ipak, rekao je da Moskva neće napraviti kompromis vezan uz njihove zahtjeve, uključujući potencijalno članstvo Ukrajine u NATO-u. "Ako naši pokušaji da se dogovorimo oko uzajamno prihvatljivih principa osiguranja sigurnosti u Europi propadnu, tada ćemo poduzeti uzvratne mjere", rekao je.