Ministarstvu rada u Kaliforniji pokrenulo je tužbu protiv Ubera jer vozače ne tretira kao stalne zaposlenike, već su pod ugovorima o privremenoj suradnji. U njoj se navodi da je Uber zapravo ukrao plaće osobama koje rade za njega iz razloga što svjesno pogrešno definira te "zaposlene" kao nezavisne partnere pod ugovorom, a ne zaposlenike u punom smisli te riječi. Naime, vozači Ubera nisu vezani za Uber, osim kroz aplikaciju i ugovore o prijevremenoj suradnji, javlja RTL.
Sud u Kaliforniji odlučio je nakon tužbe da Uber i konkurentski Lyft moraju promijeniti odnos prema vozačima te ih zaposliti na puno radno vrijeme u Kaliforniji ili će biti primorani prestati s radom. "Ako ta odluka ostane, teško ćemo je moći ispoštovati pa ne vidim kako bismo mogli nastaviti poslovati u Kaliforniji", rekao je izvršni direktor Ubera Dara Khosrowshahi.
'Uberov model'
Nakon što se sve više kompanija počelo okretati prema "Uberovom modelu" i zaposlenici zapravo nisu imali značajnija prava, Kalifornija je prošle godine donijela zakon kojim se na više razina štite zaposleni.
Iako u Uberu tvrde da njihovi "zaposleni" žele fleksibilnost, anonimne ankete su pokazale da više od 80 posto njih to ne želi već nema izbora te bi odmah prihvatili "prave" ugovore.